Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Levegőztessük a gyepet! De hogyan?

Annak érdekében, hogy ne csak megteremtsük a szép gyepet, hanem meg is tartsuk, ugyanúgy fontos a rendszeres levegőztetés, mint a kaszálás, a trágyázás vagy az öntözés. Sokan nem ismerik a talaj tömörödésének veszélyeit, és helyette betegségeket, kártevőket okolnak a gyep állapotának romlásáért.

Pedig a talaj felső 10 cm-e bizony könnyen összenyomódik:

  • csökken azon apró üregek száma, amiken keresztül a  levegő, a víz és a tápanyagok a gyökerekhez jutnak.
  • csökken a talaj oxigénszintje, ami miatt a földigiliszták és egyéb szevezetek korhadékbontó működése jelentősen lassul és a szerves törmelék felhalmozódik.

Mégis hogyan és mikor levegőztessük a gyepet, hogy a legjobb eredményt érjük el?

A levegőztetés gyakorlatilag a földrészecskék átmozgatását jelenti, melynek során kis üregeket hozunk létre a talajban, amiken keresztül a levegő, a víz és a tápanyagok könnyebben bejut a gyökerekhez, így erősebb és egészségesebb lesz a pázsit.

  • több levegő, víz és tápanyag jut a talajba
  • nő a talaj oxigénszintje
  • a gyökerek elvágásával új sarjak létrehozására sarkaljuk a füvet, így sűrűbb és szebb lesz
  • csökken a víz elfolyása
  • nő a fű szárazság elleni tűrőképessége

Minden fajta gyepet ugyanakkor kell szellőztetni?

Nem, viszont a jó hír, hogy csak két időpont közül kell kiválasztanunk a megfelelőt.

  • A hidegtűrő füvekből álló gyepet ősszel a legjobb szellőztetni.
  • A melegkedvelő füveket tavasszal szellőztessük.

Melyik nap lesz a megfelelő?

Olan napot válasszunk a levegőztetés elvégzésére, amikor nedves a talaj, de nem annyira vizes, hogy rátapadjon a szerszámra, amivel végezzük a műveletet, vagy a cipőnkre.Ha teljesen száraz a talaj, akkor előző nap kevés esőztető locsolással nedvesítsd át.

Hogyan és mivel is kell ezt csinálni?

Attól függ, hogy mekkora területet szeretnénk levegőztetni.

  • Kis terület esetében a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás az ásóvilla.Nyomjuk a villát a földbe legalább 10 cm mélyre majd mozgassuk előre-hátra a villát. Próbáljunk úgy haladni a levegőztetéssel, hogy ne nagyon tapossuk össze a már fellazított részeket.

  • Másik lehetőségünk a gyepszerszám beszerzése, mellyel már kicsit egyszerűbb dolgunk van. Ez nem csak odébb tolja a talajszemcséket, hanem át is mozgatja őket. A gyep felszínén maradt földet pedig utána egyszerűen gereblyével el tudjuk igazítani.

  • További lehetőség kis területű gyep esetén egy nagyon jópofa találmány, a levegőztető cipő, melyet csak fel kell csatolni a cipőnkre és sétálni a gyepen. Ez sajnos kevésbé hatékony megoldás az előzőeknél, de ezt is meg fogja hálálni a pázsitunk.

Ha nagyobb területet kell levegőztetnünk, akkor motoros levegőztető bérlése lehet szükséges, mely egy kanál alakú fog, vagy üreges cső segítségével lazítja a talajt.


Ha néhol ritkás a gyepünk akkor érdemes lehet a levgőztetés után 3-4 héttel új fűmagokat vetni. Így a végeredmény egy vadonatúj gyep lesz.