Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Gyümölcsök télen-nyáron - konténeres és szabadgyökerű gyümölcsfákkal

Ősszel, a hideg közeledtével különösen fontos, hogy vitaminháztartásunk egyensúlyban legyen, amihez elengedhetetlen a gyümölcsfogyasztás. Nincs jobb az otthon termesztett, télire eltett almánál, körténél, birsnél.

A vitaminokat ősszel is pótolhatjuk étrend-kiegészítőkkel, de a friss gyümölcs finomabb és értékesebb. A nyáron bespájzolt alma, körte, a lefagyasztott cseresznye, a különféle magvak nemcsak jólesnek, hanem hatékonyan pótolják a nélkülözhetetlen vitaminokat, nyomelemeket. Az immunrendszer erősödése révén a betegségek jó eséllyel elkerülnek minket, így télen sem tör ránk a depresszió, vidáman lehet várni a tavaszt.

Ugyan a gyümölcsöket meg lehet venni boltban is, ám a saját termés mindig ízletesebb, minél több van belőle, annál jobb. Érdemes hát a meglévő kertet újabb és újabb fákkal gyarapítani. A konténerben neveltek egész évben beszerezhetők és kiültethetők, a nagy fajtaválasztékú, olcsóbb, szabad gyökerű gyümölcsfákat azonban csak ősszel, a lombhullás után szabad megvásárolni, illetve elültetni. Ez hagyományosan október közepére esik.

A dió, a mandula, a gesztenye, a mogyoró, a naspolya és a birs kevés ápolást igényel, az alma, a körte, a meggy, a cseresznye, a kajszi, az őszi és az áfonya munkaigényesebb. Fontos, hogy megbízható, minőségi, a hazai viszonyoknak megfelelő magyar fajtákat keressünk. Egészséges, vírusmentes, szimmetrikus koronájú gyümölcsfát érdemes választani.

Szabadgyökerű fa esetében jó, ha a szállításhoz fóliába csomagolják a gyökerét, hogy ne száradjon ki. Ültetés előtt az esetleg sérült gyökereket vissza kell vágni az egészséges részig, majd a fákat néhány órára vízbe kell állítani. Ezután egy rész érett trágya és két rész agyag keverékében legyen kiültetésig. Először ajánlott egy 60 x 60 x 60 centiméter méretű gödröt ásni. Egy fához 5-10 liter érett szarvasmarhatrágyát érdemes használni, amit alaposan össze kell keverni a használandó földdel.

A gödörbe kerüljön egy karó, emellé helyezzük el a fát olyan magasságban, hogy a szemzés helye a föld fölött 5-10 centivel legyen. A gyökereket fedje föld, majd kicsit rázva meg kell emelni a fát, hogy közéjük menjen. Utána megint dobjunk rá földet, és óvatosan tapossuk meg. Terítsük rá a maradék földet, majd képezzünk öntözőtányért. Bő vízzel jól iszapoljuk be a talajt, végül a fát nyolcas kötéssel lazán rögzítsük a karóhoz. Tavasszal szakszerűen vissza kell metszeni, illetve a növényvédelmet megtervezni és kivitelezni!

Gáfor Gergő
okleveles kertészmérnök

Ez a cikk megjelent a Pont Magazin 2017 szeptemberi számában is.