Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! - Heti teendők (12. hét)

Az ősszel ültetett facsemeték koronáját most célszerű visszavágni. A fa életében ez a legfontosabb metszés, ugyanis egész életére meghatározza formáját. Gyümölcsfáinkat egész életükben metszeni kell, a díszfák többnyire csak az első 1-2 évben igényelnek rendszeres gondozást, amíg be nem gyökeresednek. Metszéskor először távolítsuk el az elhalt farészeket, a letört, keresztbe növő ágakat, és a gyenge hajtásokat. A nemesített fák (díszcseresznyék, egyes csüngő koronájú fák) oltási helye alatt növekedő vad sarjait is vágjuk le. Ezután előre meghatározott alakban megritkíthatjuk a koronát. A frissen ültetett, korosabb fákat rendszeresen öntözni kell, de ha a talajt teljesen átitatjuk, a gyökerek elpusztulhatnak. Folytatjuk a két évnél idősebb, még nem termő fák koronájának kialakítását.

A frissen ültetett cserjék körül, fagy vagy havazás után érdemes tömöríteni a talajt. A cserjék átültetése időszerűvé válik. A fenyőféléket lehetőleg a tavaszi időszakban ültessük át, ne ősszel. Elkezdhetjük azon cserjék metszését, amelyek a nyár folyamán nevelt hajtásaikon virágoznak.

Rózsáink téli takarását távolítsuk el, és metsszük meg őket. A vad, félvad bokorrózsák nem igényelnek visszavágást. A parkrózsákat felére vágjuk vissza, teahibrideket két-három rügyre. A floribunda rózsákat gyenge alakító metszésben részesítjük, és eltávolítjuk róluk az elhalt, fás részeket.

Tömöttebb sövényt kaphatunk ha a kis cserjéket röviddel ültetés után visszavágjuk. Nyugalmi állapotban lévő lombhullató sövényeinket még megmetszhetjük, kialakítva tényleges formájukat. Ilyenkor, ha szükséges, egyévesnél idősebb ágakat is megmetszhetünk. A hosszan szép és tömött sövény titka a trapéz alakú keresztmetszet (a talpa egynegyeddel szélesebb a tetejénél), és a jó víz és tápanyagellátás.

Lazítsuk fel a korán virágzó évelők takaróanyagát is (Primula, Eranthis, hagymások: tulipánok, nárciszok, jácintok), így a növények napfényhez és levegőhöz jutnak. Hogy a nedvesség jobban megmaradjon, hagyjuk bent a növények között a korhadó takaróanyagot.

Ha kerti melegházunkban, üvegházban vagy a lakásban van elég helyünk, friss földbe ültetve előnevelhetjük teleltetett növényeinket (muskátli, fukszia, dália). A fiatal fukszia erős bokorrá növekszik, ha idejében lecsípjük a hajtáscsúcsokat (ha három pár levél már kifejlődött), és a friss hajtáscsúcsokat később is rendszeresen levágjuk. A dáliagumókat szedjük szét egy-két gumóra. Ügyeljünk, hogy mindig legyen rügy a szárrészeken, mivel új hajtások ebből fejlődhetnek. A kertbe kiültetett gumós begóniák hamarabb virágzanak, ha átteleltetett gumóikat ebben az időszakban cserépbe tesszük, és üvegházban hajtatjuk.

Bár az időjárás biztató lehet, edényes növényeinket még ne tegyük a szabadba. Az idő még könnyen hidegre fordulhat, és ez kárt tehet bennük.

Videó: gyümölcsfák permetezése és metszése

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

 

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (11. hét)

Virágzuhatag a balkonon - a muskátli

Kertészeti tanácsok március közepére