Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! - Heti teendők (19. hét)

Hétvégi teendők a kertben 19. hét, május 10-11.

Most célszerű megismételni a kapálást, mert fokozatosan kelnek ki a talajban lévő gyommagok. Hasznos a gyümölcsfák lombon keresztüli táplálása: ha a speciális, felszívódó lombtrágyákat a permetlébe keverjük, jóval kevesebb munkával kijuttathatók.

A közeledő fagyosszentek hirtelen hőcsökkenéssel károsíthatják a gyümölcskezdeményeket. Házi kertben, fagyveszély esetén vezetékes vízzel érdemes bőven meglocsolni a fákat: a víz fagyás közben jelentős mennyiségű hőt szabadít fel, a közvetlen környezet nem tud tovább hűlni. A kialakuló vékony jégréteg az elfagyástól védi meg a rügyeket, reggel az erősödő Nap leolvasztja jeget.

Védekezzünk a birs monília és barnafoltossága ellen. Az alma, körte és szilvafákat könnyen károsíthatja a poloskaszagú darázs, lehullhatnak a a kis gyümölcskezdemények. Sziromhullás után ez ellen is azonnal védekezzünk.

Állandó feladatot jelent a gyep ápolása: öntözés, nyírás, gyomtalanítás. Sokszor a gyep szép kinézetéhez elegendő a természetes csapadék. Ahhoz azonban, hogy a kívánt egyenletesen szép hatást elérjük, érdemes öntözőrendszert használnunk. Az új telepítésű gyepet az időjárástól függetlenül gyakran kell öntözni. Első nyírása akkor lehetséges, ha kb. 10 cm magas, célszerű lenne ezt még kézi erővel kaszálni (így a fiatal fű nem tépődik ki gyökerestül, és a friss földben sem keletkeznek barázdák). Később állítjuk be a 6-7 cm-es végleges magasságot. Az öntözés és a csapadék hatására gyorsan növő gyomot fiatalon, zsengén még könnyen kivághatjuk, vagy gyökerestől kiszedhetjük.

Elkezdhetjük kiültetni a dáliagumókat is. Mindig csak egészséges dáliagumókat ültessünk ki, ami mentes a gumórothadást előidéző kórokozóktól. Megelőzhetjük a szártő- és gyökérrothadást, a tősárgulást és -hervadást okozó kórokozók kezdeti fertőzését, ha a gumókat higanytartalmú csávázószerrel kevert agyagpépbe mártjuk. Ha évelő növényeink levelein szabálytalan rágásnyomokat és az olajosbogár bibircses lárváit látjuk, kezeljük a megfelelő növényvédő szerrel.

Ha jövőre sok virágot szeretnénk a most elvirágzott tavaszi díszcserjéinknek (aranyvessző - Forsythia sp., szilvarózsa - Prunus triloba stb.) ne késlekedjünk a visszametszésükkel. Figyeljünk oda, hogy a később virágzók, a japánbirs (Chaenomeles japonica), a gyöngyvessző (Spiraea sp.), és az orgona (Syringa sp.) visszametszése veszélyezteti a jövő évi virágzást. Ezeket csak ifjítás céljából metsszük. A kisebb cserjék , félcserjék közé tartozó szabadban élő hortenziák (Hydrangea sp.) fás részeit fakadás után ritkítsuk, és a megmaradókat 3-4 rügyre vágjuk vissza. Ne metsszük vissza a pünkösdi rózsák (Paeonia sp.) közül a fás szárúakat. A lágy szárúak minden évben új levélzetet fejlesztenek. Csak akkor szabad bolygatni vagy átülteni, ha már ifjítani szükséges, vagy nem virágoznak a helyükön (pl. árnyékban). Átültetés után két évig ne hagyjunk rajta 1-2 bimbónál többet.

Videó: növények tápozása -
kertépítési tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT»

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (18. hét)

Virágzuhatag a balkonon - a muskátli

Hogyan alakítsunk ki izgalmas, jól fenntartható évelőágyat?

Video - Telepítsünk lombos kerítést!

Leyland ciprus - Növénykatalógus