Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (20. hét)

Hétvégi teendők a kertben 20. hét, május 17-18.

Vizsgáljuk meg a gyümölcsfák koronáját . Minél gyorsabban vágjuk ki, vagy metsszük vissza a vízhajtásokat, a gyökérsarjakat, tősarjakat a tövükig kapával kibontva, a hajtásokat kicsavarva tépjük ki. A fák kezdődő gyümölcshullása természetes: a túlzott terhelés ellen védekeznek vele.

A szamóca sekélyen gyökerezik, érdemes sokat öntözni, főleg szárazabb időszakokban. A vízpótlás a virágképződést, és a gyümölcsök gyors növekedését, beérését segíti. A köszméte növekvő bogyóiból a legkorábbiak nagyon jók piszkeszósznak, a kifejlett, később szépen besárguló, kellemes ízű bogyók kitűnő befőtt, gyümölcsleves, vagy szörp alapanyagok.

Fokozott gonddal védjük a cseresznye- és meggyfákat a cseresznyelégy rajzása ellen. A kártevő lárvái, a nyüvek idézik elő a gyümölcs ,,kukacosodását', a kártételt a várakozási idő figyelembe vételével végrehajtott, rendszeres permetezéssel tudjuk megakadályozni. A hosszabb hatástartalmú készítmények a már kikelt, és a héj alá behatolt lárvákat is elpusztítják. A permetlébe tegyünk monília és levélbetegségek elleni szert is.

Kezdjük meg a keleti gyümölcsmoly elleni védekezést is, ami az őszibarack legfontosabb kártevője. Kombinált hatású permetlével elpusztíthatjuk a levéltetveket és a takácsatkákat, valamint megakadályozzuk a kórokozók fertőzését is. Ugyanez a permetlé segít védekezni a kajszi és a mandula most veszélyeztető károsítói ellen, de ebbe nem kell lisztharmat elleni készítmény. A törzs bepermetezésével védekezzünk kéregmoly kártétele ellen. A zöldmandula szedését tervezve figyeljünk a szerekre előírt élelmezés-egészségügyi várakozási időkre! Termőkaros orsó vagy gyümölcssövény kötözési munkáit mindig igazítsuk a permetezéshez: vagy permetezés előtt, vagy a növényvédő szerek munkaegészségügyi várakozási idejének lejárta után végezzük ezeket a munkákat.

A rózsák metszését már befejeztük, egyedül a futórózsákat ritkíthatjuk még. Feltétlenül vágjuk ki a tőből előtörő vadhajtásokat. Metsszük ki az orgona sarjait is. A növények langyos esők hatására felgyorsuló növekedése megköveteli a kapálás és a gyomirtás gondos elvégzését.

Hőmérséklettől függően kiültethetjük egynyári virágpalántáinkat állandó helyükre, öntözzük, gondozzuk helybevetett növényeinket is. Az esetleges éjszakai erős lehűlések kártétele ellen fóliatakarással védekezhetünk, a takarót azonban nappalra távolítsuk el.

A levéltetvek ellen védenünk kell a rózsatöveket, évelő növényeinket átnézve bagolylepkehernyó kártételét észlelhetjük, ez ellen is védekezzünk. Kora tavaszi évelőink közül sok elvirágzott, ezeket most is szaporíthatjuk.

Videó: növények tápozása -
kertépítési tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT»

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (19. hét)

Virágzuhatag a balkonon - a muskátli

Hogyan alakítsunk ki izgalmas, jól fenntartható évelőágyat?

Video - Telepítsünk lombos kerítést!

A pénzhozó fa – Pachira