Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (24. hét)

Hétvégi teendők a kertben 24. hét, június 13-15.

Szamócaszedés során a gyümölcsöket ne tépjük, hanem kocsánnyal együtt csípjük le a tőről. A nedves gyümölcs gyorsan rothadni kezd, úgyhogy csak szárazat szedjünk. A szürkerothadás kórokozóit terjeszthetik a töveken maradt, romlásnak indult gyünölcsök, ezeket is fontos leszedni. A szállításra váró gyümölcsöket helyezzük el lapos rekeszben, műanyag tálcán, közben óvjuk a közvetlen napsütéstől és a túlzott felmelegedéstől. A szamócát teljes érésben szüreteljük, mert nem útóérő gyümölcs. Ritkítsuk meg az alma- és körtefák termését is. Az egy csomóban fejlődő gyümölcskezdemények közül a 2-3 legfejlettebbet neveljük fel. Ha a ritkításhoz ollót használunk, a megmaradók nem sérülnek.

Ismét vizsgáljuk meg, és a lekötéseket újítsuk meg a termőkaros orsó típusú fák ágain. Figyeljünk arra, hogy a lekötött vesszők ne hajoljanak meg ívesen, ekkor ugyanis az ív legmagasabb pontjáról erős, de tereőrügyeket nem fejlesztő vesszők törhetnek elő. Ha ezek mégis megjelennek, arasznyira vágjuk őket vissza, a vízhajtásokhoz hasonlóan. A kajszi terméssel megterhelt, lehajló ágait villás karóval támasszuk alá.

Az őszibarackot több jelentős kártevő ellen permetezzük, ezek: a keleti gyümölcsmoly hernyói, a kaliforniai és szilvapajzstetű lárvái, a hamvas őszibarack-levéltetvek és a takácsatkák. Figyeljünk az előírt élelmezés-egészségügyi várakozási időre, főleg a korai fajtáknál. A kajszit és a mandulát a keleti gyümölcsmoly, a pajzstetvek, a gnomónia és a varasodás ellen permetezzük, a szilvát és a ringlót a szilvamoly, a pajzstetvek, a takácsatkák és a levélbetegségek ellen. Kéregmoly ellen is kezeljük a törzset. A mogyoróormányos elpusztítása érdekében kezeljük a mogyoróbokrokat is a gyümölcsfák molykértevői ellen használt permetlével. 10 nap múlva ismételjük meg a permetezést.

A magasabb évelők közül érdemes az elvirágzott szarkaláb (Delphinium), zergeboglár (Trollius), és küllőrojt (Erigeron) szárát 15 cm-rel a föld felett visszavágni. Ekkor új hajtásokat nevelnek, és ha jól gondozzuk, és kedvező az időjárás, még egyszer virágozhatnak. Ha nincs elég helyünk, az alacsony évelők közül a gyeppótlók terjedő tövei legyökeresedve problémát jelenthetnek. A fölösleges hajtásokat érdemes levágni, és hobbiházban vagy hidegágyban gyökereztetni. Ez a hónap a fő virágzási iedje az íriszeknek. Virágzás után tőosztással lehet szaporítani: ezeket neveljük egy évig cserépben, vagy szaporítóládában.

Videó: növények öntözése -
kertészeti tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (23. hét)

Havasszépék – rododendronok és azáleák

Hogyan alakítsunk ki izgalmas, jól fenntartható évelőágyat?

Video - Telepítsünk lombos kerítést!

A pénzhozó fa – Pachira

Kertészeti tippek június közepén