Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (26. hét)

Hétvégi teendők a kertben 26. hét, június 27-29.

Ássuk fel a letermett, háromévesnél idősebb szamócaágyásokat, a töveket hordjuk komposztra, a talajt pedig fertőtlenítsük. A szamóca ostorindái és gyökeres palántái számára készítsünk ún. erősítőiskolát félárnyékos helyen, alaposan elmunkált, tápanyagban gazdag talajon. Ültessük el a palántákat 10 cm tőtávolságra, és 25 cm sortávolságra. Öntözzük, és permetezzük rendszeresen.

A gyümölcsfákon ilyenkor megjelenő másodlagos hajtásokat a lombfelület növelésére használhatjuk. Itt az ideje az őszibarack hajtásválogatásának: tőből vágjuk ki a sűrűn álló, nem megfelelő irányban növő hajtásokat. Metsszük le tőből a vezérvessző melletti erős vesszőket és az ikerhajtásokat is. E munkarészt elvégezve úgy válogassuk a növényvédő szereket, hogy hatásos legyen a legveszélyesebb károsítók ellen: keleti gyümölcsmoly, barackmoly, kaliforniai és szilvapajzstetű, monília, lisztharmat. Figyeljünk közben arra is, hogy a szüret előtti várakozási idő is betartható legyen. Permetezzük a még szüret előtt álló kajszifákat, szilva- és ringlófákat.

Almamolyfogó öveket a törzsre erősítve és a lombhullás végéig rendszeresen cserélve gyűjtsük az almamoly kifejlett hernyóit az alma-, körte-, birs- és diófák törzsén. A birsfákról metsszük le és égessük el moníliával fertőzött hajtásokat, amelyeken a levelek megbarnultak, elszáradtak, de nem hullottak le. A körtefákon élősködő szivarsodró eszelény jellegzetes szivarjaival ugyanez a teendőnk.

Időnként igazítsuk kúszónövényeink gyorsan növekvő hajtásait a támasztékukhoz (pergolához, rácshoz). Ha nincs még támasztékunk, a hajtások legyökeresedése és összegabalyodása előtt készítsük el. Egyik kedvelt gyorsan növő kúszónövény a Lathyrus (lednek), ez korán virágzik, és újabb virágzásra serkenthetjük, ha az elhervadt virágokat lecsípjük. Sok vizet igényelnek az örökzöldek, a tavasszal ültetett növények, és az egynyári virágok is. Kevesebbszer öntözzünk alaposan, ez eredményesebb, mintha többször öntöznénk kevés vízzel. A megszikkadt talajt gereblyével vagy kultivátorral lazítsuk meg.

A gyep most is törődést igényel. Szúrjuk ki a gyomokat a gyep közül, ezután szükség szerint öntözzük és nyírjuk rendszeresen. Öntözés előtt tápanyagként esetenként 1 dkg/ 1 m2 mennyiségű pétisót szórjunk ki.

A hobbiházban a jövő évben díszítő kétnyári virágok (harangvirág, árvácska, nefelejcs) magját már elvethetjük. Védekezzünk a csírapusztulás ellen. A virághagymák lassan felszedhetővé válnak. Ha kis kertünk van, nem feltétlenül kell bolygatni őket minden évben. Ha viszont szükségünk van a helyre, vagy szaporítani akarjuk őket, legalább kétévente szükséges felszedni a hagymákat. Mielőtt a szár teljesen elszárad, és a hagyma héja elkezd barnulni, szedjük fel, és szárítsuk ki őket. Gondosan válogassuk át a hagymákat, távolítsuk el a fertőzötteket, és az egészségeseket tároljuk száraz, szellős helyen. Kezdjük a felszedést a korán virágzókkal (krókusz, nárcisz), ezeknél ugyanis megeshet, hogy elkezdenek visszagyökeresedni, és ilyenkor már jobb a földben hagyni őket. Virághagymák kiszedésére és más növények kiemelésére az ásóvilla nagyon jó eszköz.

Videó: sövényápolás -
kertészeti tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (25. hét)

Edénykertészet nyáron

Leyland ciprus - az örökzöld fal

Hogyan alakítsunk ki izgalmas, jól fenntartható évelőágyat?

Kertészeti tippek június végére