Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (27. hét)

Hétvégi teendők a kertben 27. hét, július 4-6.

Ezen a héten már szedhetjük a késői, nagy gyümölcsű cseresznyét, Pándi meggyet is. Ezeket a puha húsú gyümölcsöket óvatosan szüreteljük. A málna szedésénél figyeljünk, hogy a gyümölcsök ne essenek szét. A széthullott ,,gyűszűket' kipréselhetjük, és málnalevet készíthetünk belőlük. Az ilyenkor gyakori jégeső nem kíméli a kiskerteket sem. Idejében végzett permetezéssel csökkenthetjük a másodlagos károkat (gyümölcsrothadás, sebfelületek fertőzése). A legkorábbi körték is fogyasztásra érettek már. Bár ezek a fajták nagy fává nőnek, a gyümölcsöket kézzel szedjük, mert a rázás erősen károsítja a következő termést adó termőrészeket.

Szedjük le az ostorindákat az egy-két éves szamócatövekről, mert ezek legyengítik a növényeket. Pótoljuk a megszüntetett szamócaágyást: ássuk fel alaposan, és 10 dkg/m2 mennyiségű vegyes műtrágyával szórjuk meg. Dolgozzuk el a talajt, és ha a talajlakó kártevők száma megkívánja, fertőtlenítsük a területet. Folytassuk a szamóca növényvédelmét a szüret befejezése, az ágyások tisztítása és a talaj fellazítása után. Most kell megakadályoznunk a termésérés ideje alatt felszaporodott károsítók tevékenységét permetezzünk a sodrómolyhernyók, a levéldarázs-álhernyók és a levélfoltosságok ellen, és védekezzünk a takácsatka- vagy levéltetű-fertőzés ellen is.

Kombinált, gombaölő és rovarölő hatású permetlével folytassuk az alma négy fő károsítója, a lisztharmat, a varasodás, az almamoly és a kaliforniai pajzstetű elleni védekezést. Ha takácsatkák, vagy vértetű elszaporodását észleljük, ezek ellen is védekezzünk. A körte- és birsfák permetezéséhez ugyanez a permetlé alkalmas, de lisztharmat elleni készítményt nem kell hozzáadnunk. A körtemollyal veszélyeztetett helyeken az ellenük alkalmas szert is keverjünk a permetlébe.

Fejezzük be a rózsák tápanyagpótlását, különben az őszi hajtások nem tudnak megfelelően beérni. Vágjuk vissza az elvirágzott hajtásvégeket az egyszer virágzó kúszórózsákról. Rózsát vagy más díszcserjét most már szemezhetünk alvóra. Időnként távolítsuk el az oltott vagy szemzett nemes orgona és más díszcserjék tőből kihajtó vadhajtásait, mert ezek a nemes növény elől vonják el a tápanyagot. Ebben az időszakban szaporíthatjuk az íriszeket: a tövek szétültetésekor a gyökérzetet és a levélzetet is egyharmaddal kurtítsuk vissza.

Most már haladéktalanul szedjük fel a virághagymákat, 20°C körüli helységben tároljuk szikkasztás, tisztítás után. Főként a tulipánokat fontos felszedni, a korán virágzókat ne bolygassuk. Védjük a tripszek kártételétől a szegfűféléket és a gladióluszt. A rózsabokrok és futórózsák átnézése után vágjuk le és égessük el a hajtáspusztító rózsadarázs, a hajtásfúró rózsadarázs álhernyóival fertőzött hajtásokat, valamint a rózsagubacsdarázs lárváit tartalmazó gubacsokat. Balkonnövényeink védelme is fontos: az öntözés és tápanyagutánpótlás mellett a sárguló, száradó, fertőzött leveleket, elvirágzott részeket kell eltávolítanunk. Védekezzünk a levéltetű vagy takácsatka fertőzése ellen is.

Videó: sövényápolás -
kertészeti tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (26. hét)

Edénykertészet nyáron

Leyland ciprus - az örökzöld fal

Hogyan alakítsunk ki izgalmas, jól fenntartható évelőágyat?

Sziklakert építési tanácsok -videó sorozat