Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (29. hét)

Hétvégi teendők a kertben 29. hét, július 18-20.

A gyomok fejlődésének nagyon kedveznek a nyári esők és a meleg időjárás. Egy hét alatt el tud gazosodni a kert. A folyamatos kapálás során csak a felszínen saraboljuk a talajt. A nagyobb testű gyomok (muhar, acat, vadkender) kikapálásával ne vesződjünk: a leghatékonyabb kigyomlálni őket. A zöldválogatásból, gyomlálásból, kapálásból, kaszálásból származó szerves hulladékot rakjuk halomba a komposztban. Rétegenként nitrogéntartalmú műtrágyát rászórva és megöntözve gyorsíthatjuk a lebomlást. Öntözzük a gyümölcsfákat: az érő gyümölcsöknek is sok vízre van szükségük, de azok a fák is meghálálják, amelyekről már leszedtük a termést. Ezek ugyanis most halmoznak fel tápanyagokat a jövő évi terméshez, és most fejlesztenek termőrügyeket. Egy-két vödör víz a fiatalabb fákat is átsegíti a szárazabb időszakokon. A sövényfák, termőkaros orsók idei hajtásait kössük vízszintesre, ha hosszuk elérte a 40-50 cm-t.

Folytassuk az őszibarack szüretét. Óvatosan csavarva (nem tépve!) szedjük le a bibepontnál (a csúcsán) megpuhult, kifejlett, gyümölcsöket, így kocsány nélkül választhatjuk le őket.

Az almafákat védjük a négy fő károsító: a lisztharmat, a varasodás, a kaliforniai pajzstetű és az almamoly ellen. Ugyanezek ellen permetezzük a körtét, a birsfát és a naspolyát is. Ismételjük meg a a keleti gyümölcsmoly harmadik hernyónemzedéke által leginkább veszélyeztetett őszibarackfajták permetezését. Szükség esetén alkalmazzunk atkaölő szert vagy lisztharmat elleni készítményt.

Díszkertünk legtöbb munkáját júliusban az öntözés adja. Kézi öntözés után minden esetben porhanyítsuk a talajt. A gyep gondozására is sok munkát kell fordítani: kézi öntözésre legjobb a reggeli vagy esti időszak. Ha nagyobb gyepfelületünk van, tömlőre csatlakoztatott szórófejjel nappal is öntözzük. Takarékosabb a vízhasználat, ha nagyobb gyepfelületet a kert elkészülésekor, vagy utólag telepített öntözőrendszerrel éjszakai órákban öntözzük: az automatikusan, egyenletesebben kijuttatott vízből ilyenkor párolog el a legkevesebb. Természetesen a fű gyorsan nő a rendszeres vízellátás hatására. Ennek ellenére ne nyírjuk túl rövidre, és túl gyakran sem, mert könnyebben kisülhet árnyékolófelület hiányában.

A rózsa fővirágzása után metsszük vissza, ilyenkor vágjuk le a hajtáscsúcspusztító rózsadarázs, a hajtásfúró rózsadarázs és a varródarázs által károsított, valamint a lisztharmattal fertőzött hajtásrészeket. Metsszük meg a futórózsákat is ugyanilyen növényvédelmi szempontok szerint. Égessük el a levágott, fertőzött részeket. A metszést követően kezeljük a növényeket levéldarazsak, levéltetvek, a lisztharmat és a fabreás levélfoltosság ellen.

 

Videó: sövényápolás -
kertészeti tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (28. hét)

A tökéletes gyep 7 titka

Leyland ciprus - az örökzöld fal

Sziklakert építési tanácsok -videó sorozat

Tillandsiák, broméliák