Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (35. hét)

Hétvégi teendők a kertben35. hét, augusztus 29-30.

Ifjítsuk meg az idős cseresznye- és meggyfákat. Az ágak lefűrészelése nyomán keletkezett fasebeket kezeljük. Egyúttal elvégezhetjük metszésüket és a tősarjak eltávolítását. Készítsük elő az alma és körte tárolására szolgáló helyiséget. A tárolót söpörjük ki, a falakat takarítsuk le, majd meszeljük le. Folyamatosan szedjük a nyári és kora őszi almafajták gyümölcseit. A szilva szüretelését ne siessük el, a később szedett, szépen beérett szemek sokkal édesebbek, illatosabbak, zamatosabbak. Az első érett gyümölcsöket csak friss fogyasztásra szedjük.

Jelöljük ki az őszi gyümölcstelepítésre szánt területet, és végezzünk talajfelvételezést. Ha a 2-4 talajlakó kártevő lárvát találunk m2-enként, mindenképp fertőtlenítsük a talajt. Szükség esetén gyümölcstermő bokraink és a szamócaágyások között is érdemes ezt elvégezni.

A gyümölcsöskert nyár végi, hirtelen elgyomosodását rendszeres kapálással előzhetjük meg. A gyümölcsfákat és cserjéket már ne öntözzük, egyedül a szamóca igényli az öntözést.. Az átszemzések vizsgálata során megfigyelhetjük, hogy ha a rügy alatti levélcsonk könnyen leválik, meglazíthatjuk a szemzés kötését, mert a szemzés megeredt. Sikertelen szemzés esetén még végezhetünk pótszemzést.

Ismét permetezzünk a kaliforniai pajzstetű ellen, a kajszi, mandula, cseresznye, meggy, és a már leszüretelt ringlófák igényelnek védelmet. A lombkorona lepermetezése után a törzset is védjük a kéregmoly ellen.

A most előforduló kórokozók (varasodás, levélfoltosság, monília, lisztharmat) és kártevők (a kaliforniai pajzstetű, a keleti gyümölcsmoly, az almamoly, a köszmétearaszoló és levéldarazsak) ellen permetezzük a késői érésű őszibarackfákat, a téli almát, a ribiszke- és köszmétebokrokat. Takácsatkák előfordulása esetén, ezek ellen is védekezzünk. A letermett málnavesszőket (ha még nem tettük meg) haladéktalanul vágjuk ki. A málnát a vesszőfoltosságok, a vesszőszúnyog ellen ismét permetezzük, ezzel elősegítjük a málnahajtások megfelelő beérését. A szamócát öntözés után, amikor a lombja már felszáradt, a sodrómolyok és a levélfoltosságok ellen permetezzük. Ezt akkor végezzük, amikor a termőrügyek kialakulnak, azért, hogy segítsük a a következő évi termést és a tövek megfelelő áttelelését.

Augusztus második felében átültethetjük gumós évelőinket (Paeonia, Fritillaria, Eremurus, stb.). Ne ültessük őket túl mélyen, mert ha a szárak végén elhelyezkedő rügyek túl mélyre kerülnek, nem hoznak virágot. Most ültessük át a korán tavasszal virágzó apró hagymásokat is. Gondosan a gyepbe ültetve dekoratív virágdíszt adnak. A dáliák közül fő virágzási idejükben válogassuk ki a legszebb színűeket és formájúakat, és azokat szaporítsuk. Amikor elég erősek, ültessük ki a szabadba hobbiházban nevelt kétnyári palántáinkat.

Virágoskertünkben is ismételjük meg a bagolylepke hernyói elleni védekezést. A méhekre veszélyes szerekkel csak nem virágzó növényt lkezeljünk. Ha szükséges, fertőtlenítsük a kora tavaszi hagymás növények (jácint, krókusz, nárcisz, tulipán) helyét.

A szabadban tartott növényeket (leander, aszpidisztra) öntözzük és figyeljük. A leanderről levágott hajtásdugvány vízben, üvegben gyökereztethető. Egész hónapban rendszeresen és bőségesen öntözzük erkélyládáinkat, és kéthetente gondoskodjunk megfelelő tápanyag utánpótlásról. Távolítsuk el a hervadt virágfejeket. Az egészséges muskátlit leszaporíthatjuk: vágjunk le elvirágzott hajtásvégeket, és ezekből a dugványokból 3-4-et egy cserépbe, homokos komposztföldbe ültetve gyökereztessünk.

Kezdjük meg szobanövényeink közül a tél végén virágzó amarillisz visszahúzódtatását. Az amarillisznek teljesen lesárgul majd a levele, és két-három hónap pihenő után kezd ismét virágszárat, majd leveleket hajtani. Addig ne öntözzük! Ugyanígy a karácsonyi kaktusz is egyre kevesebb vizet kapjon a virágbimbók (októberi) megjelenéséig. Azután ismét rendszeresen öntözzük.

Átültethetjük az arra rászoruló szobanövényeket, ha még szükséges. Még készíthetünk hajtásdugványt is a kúszókról (Scindapsus). 4-5 darab 2-3 leveles dugványt ültessünk egy nyolcas cserépbe, az alsó levél egynegyed részét legalább 1 cm-es föld takarja. A dugványokat gyakran permetezzük a gyökereztetés idején.