Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Kertészkedjünk! (45. hét)

Ezen a hétvégén
befejezzük a gyümölcsök
szüretelését,
és elkezdjük a lombhullás
utáni tisztogató, ápolási,
ifjítási munkáinkat
a kert fáin és bokrain...

Hétvégi növényápolási teendők 45. hét, november 7-8.

A szüreti időszak a vége felé közeledik, fejezzük be a naspolya szedését is. Az ültetési idény is csak a föld átfagyásáig tart, a telepítési munkákkal is siessünk. Utoljára hagyhatjuk a fekete- és pirosribiszke, a köszméte és a málna telepítését.

Végezzük el a lombjukat vesztett ribiszke- és köszmétebokrok ritkítómetszését. Ne hagyjunk vissza csonkokat, mert azokon taplógombák telepedhetnek meg. Vágjuk ki tőből a folytontermő málnatövek letermett vesszőit, és vágjuk vissza a másfél méternél hosszabbra nőtt egyéves vesszők hegyét.

Ritkítsuk meg a birsbokrokat is, Csak egy-két tőből előtörő sarjat hagyjunk meg a bokor felújítása céljából. Telepítésre felhasználhatjuk az esetlegesen kifejlődött erőteljes sarjakat. A téli kis és nagy araszolóhernyók elpusztítására rakjuk fel a fák törzsére a hernyóenyves öveket. Folytassuk a sebek gondos kezelését. Kacorral simítsuk le a korábban levágott ágak sebeit, majd kenjük be a sebet faseb kezelővel vagy fémmentes olajfestékkel.

Megkezdhetjük díszfáink, díszcserjéink nyugalmi állapotban esedékes fatisztogatási, faápolási munkáit is. Vágjuk le tőből a szuvas ágakat. Ha a fa törzsének kérge nagy darabokban leválik, és alatta a szú jellegzetes rágásai tűnnek elő, akkor legjobb kivágni a menthetetlen fát, és újat venni helyette.

A törzs és a vastagabb ágak odvait takarítsuk ki, a felhalmozódott szerves anyagtól, majd öntsük ki cementhabarccsal. Ha a fatörzsön vagy a vastagabb ágrészeken farontó gombát találunk, úgy vágjuk le, hogy az egészségesnek látszó részből is távolítsunk el 1-2 cm-nyit. A sebet oltóviasszal, fémmentes olajfestékkel vagy faseb kezelő géllel kezeljük.

Az időjárásnak megfelelően szellőztessük a gyümölcstárolót. A belső relatív páratartalom lehetőleg 80-85% legyen. Száraz levegő esetén lapos tálcában párologtassuk a vizet, ha viszont túl nedves a levegő, akkor égetett mészport tegyünk a tálcába, ez felszívja a levegő páratartalmát.

/A gyümölcsfák, -bokrok károsítóinak - főleg a kórokozóknak - jelentős része a lehullott, fertőzött leveleken telel át. A gyümölcsöskert növényvédelmi munkáit megkönnyíthetjük, ha az áttelelést megakadályozzuk. Több lehetőségünk van: 1. a lehullott, fertőzött leveleket beforgatjuk, beássuk a talajba, 2. az összegyűjtött leveleket elégetjük, vagy 3. lepermetezzük. A permetezést száraz időben végezzük, az elégetést vagy a talajba forgatást se hagyjuk tavaszra.

A téli, központi fűtéses, száraz levegőjű lakások klímája nem a legkedvezőbb az eredetileg trópusi, párás, félárnyékos, mérsékelten meleg környezetben élő szobanövények számára. Ezért aztán vagy sokat kell öntözgetni, permetezni, és a fűtést szabályozni növényeink számára, vagy, ha ez nem lehetséges, sárgulnak, foltosodnak, hullajtják leveleiket. Érdemes szobanövényeink számára a lakásban ablakszekrényt, klímaszekrényt építeni, ahol úgy szabályozhatjuk a hőmérsékletet és a páratartalmat, ahogy az a legkedvezőbb.

Már öntözzük gyakrabban a karácsonyi kaktuszt és az amarilliszt. Legalább hetente egyszer juttassunk vizet a hajtatásra cserépbe ültetett virághagymáknak.

Kerti tippek őszre - videós tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (45. hét)

A 10 legfontosabb kerti munka novemberben!

Videó - Őszi kerti munkák

Készítsük fel növényeinket a télre!

Videó: készüljünk a télre, teendők a kertben