Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Kertészkedjünk! (46. hét)

Most hétvégén még fákat
és cserjéket ültetünk,
folytatjuk a gyümölcsfák
tisztogatását, előkészülünk
az énekesmadarak téli etetésére,
és kitisztítjuk a permetezőgépet...

Hétvégi növényápolási teendők 46. hét, november 15-16.

Ültessük el a gyümölcsfákat és -cserjéket még a komoly fagyok előtt. Ültetés után ne öntözzük be őket, de kupacoljuk fel a talajt a tövüknél, hogy megvédjük a gyökeret a fagytól. Az erős gyökerű csemetéket csak akkor támasszuk meg karóval, ha védenünk kell őket állatoktól vagy járművektől. A karó ne érjen a koronavesszők közé. A görbe törzsű fa karóhoz kötve kiegyenesedik.

Az idősebb gyümölcsfákat tisztogassuk meg. Ne késlekedjünk a moníliás múmiák, hernyófészkek, taplógombák, vértetves vesszők, gyűrűspille- és gyapjaspille-tojáscsomók eltávolításával sem. Kezdjük meg a gyümölcsfák törzsének és a vastagabb ágaknak kaparását is. Terítsünk fóliát a fák alá, hogy könnyen összeszedhessük, és megsemmisíthessük a hulladékot, amiben sok kártevő, kórokozó van. Az idősebb fák tövében megjelenő farontó taplógombák termőtesteit törjük le, és és tisztogassuk ki tövüket a fa élő szövetébe is belevágva, hogy megakadályozzuk továbbterjedésüket. A gyümölcsöskert talajának rendbehozatala, felásása után a köztes nélküli, 4 évnél idősebb alma- és körtefák talaját gyomtalaníthatjuk a megfelelő szerrel.

A énekesmadarak számára rakjunk ki mesterséges fészekodúkat, és készítsünk minél több madáretetőt. Fontos odafigyelni arra, hogy ha egyszer megkezdtük a madarak etetését, rendszeresen folytassuk tavaszig, különben a kertünkbe szokott madarak éhen halhatnak. Télen ugyanis nem tudnak új etetőhelyet keresni. A kenyérmorzsa túl sovány étel a madaraknak, ráadásul káros is lehet nekik. Adjunk inkább olajos magvakat (legjobb a napraforgó), szalonnabőrkét, faggyút, nyershús cafatot nekik. Ma már előre elkészített madáreleség is kapható.

Gondosan tisztítsuk ki a permetezőgépet az utolsó vegyszeres kezelés után. Mossuk ki az egész gépet, a tartályt, a vezetékeket is. A mosásra használt lúgos vizet mindig a szórófejeken keresztül permetezzük ki. Többszöri átmosás után szárítsuk ki a gépet. A fémrészeket töröljük szárazra, majd gázolajjal, vagy motorolajjal kenjük be a rozsdásodás elkerülése érdekében. Tároljuk a gépet száraz, fagymentes helyen.

Dísznövényeink között az őszi talajmunkát és ültetést - ahogy az időjárás engedi - az egész hónap folyamán végezhetjük. Amikor a gödröket kiássuk, ügyeljünk arra, hogy ne keverjük az alsó, terméketlenebb talajt a felső réteggel. Félretéve ültetéskor a termékenyebb felső réteget juttassuk a gyökerekhez. Gödrönként (a gödör nagyságától függően) 1-5 kg szerves trágyát terítsünk el. Amikor a növényt elültettük, és a gyökérzetet félig eltemettük, szórjunk a gödörbe még egy kevés szerves anyagot. A gödör temetése után kupacoljuk fel a növény tövét, és hagyjuk így tavaszig. A nagyobb fát, cserjét begyökeresedés előtt egy nagyobb szél kifordíthatja helyéből, ezért érdemes támasztékkal ellátni. A gyümölcsoltványokhoz hasonlóan vermelhetjük sekély árokba a nem elültett növényanyagot, azért, hogy a gyökérzete ne száradjon ki.

Kerti tippek őszre - videós tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (45. hét)

A 10 legfontosabb kerti munka novemberben!

Videó - Őszi kerti munkák

Készítsük fel növényeinket a télre!

Videó: készüljünk a télre, teendők a kertben