Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Decemberi kertészkedés! (49. hét)

Ezen a hétvégén
elkezdjük a madarak etetését,
a dísznövények téli
védelméről gondoskodunk,
és szobanövényeink károsítói
ellen harcolunk...

Hétvégi növényápolási teendők 49. hét, december 5-6.

Az erkélyen ládában vagy műanyag zsákban tárolt almát, körtét és a padláson kiteregetett diót, mandulát, mogyorót vizsgáljuk át és távolítsuk el a romlott, penészes gyümölcsöket. Vermeljük el télire a megvásárolt, de kiültetésre nem került gyümölcsfacsemetéket és -bokrokat.

A madarak etetését elkezdhetjük. Vásároljunk számukra ocsút, napraforgót, kendermagot, kukoricadarát. Kapható előre elkészített kerti madáreleség is. A kertünkbe szokott énekesmadarak megkívánják a rendszeres etetést, különben elpusztulnak, mert nem keresnek maguknak eleséget. Ha elkezdtük etetésüket, egész télen gondoskodjunk róluk. Egyébként érdemes a madarakat kertünkbe szoktatni, ugyanis jelentős mértékben csökkentik a kártevők egyedszámát a rovarok, illetve különböző fejlődési alakjaik elfogyasztásával. Márciusig lássuk el madáreleséggel az etetőket.

A permetezőgépet tároljuk fagymentes helyen. A rézből készült alkatrészek elrepednek a fagy hatására, és ki kell cserélni őket. Tisztogassuk meg a szerszámainkat a rájuk tapadt földtől, szennyeződésektől. A fémrészeket zsírral, gépolajjal bekenve tároljuk őket. Így, mivel nem rozsdásodnak össze, hosszabb életűek. Tartsunk rendet a pincében, és ügyeljünk a tisztaságra.

Egyik-másik kerti dísznövényünk takarásra szorul, ilyenek például a díszfüvek (Cortaderia stb.). Ezeknek a szárát fogjuk össze, és kössük össze szorosan, hogy minél kevésbé jusson a tövébe a téli csapadék, és így minél kevésbé rohadjon. Az érzékeny növények köré gyékényből, nádból vagy más alkalmas anyagból emeljünk sátrat. A növények védelmére a fenyőgally is megfelel, a szél és napsütés ellen különösen az újonnan ültetett örökzöldeket, fenyőket kell óvni. Jó megoldás tartórácsot építeni, és ezt fedni fenyőgallyakkal.

Takarjuk télire a rózsát, pünkösdi rózsát, kiültetett virághagymákat, kétnyáriakat, és a fiatal évelőket. Készíthetünk bakhátat a rózsáknak, de elég az is, falevéllel takarjuk a talajt a gyökér felett. Az egészséges falevél mint takaróanyag megfelel a többi növényhez is. Mindig szórjunk erre komposztföldet is, mert a szél könnyen elfújja a növények tövéről. A gyümölcsfákról, -cserjékről lehullott fertőzött lombot ne használjuk örökzöldek, dísznövények takarására, mert a károsítók itt is áttelelnek, és tavasszal újabb károsodást idéznek elő.

A tavaszi telepítéshez folytassuk a talajforgatást, trágyázást. Egész télen feladat a hobbiházban maradó örökzöld- és egyéb dugványok gondozása. Fontos még a télire berakott növények időnkénti ellenőrzése, a beteg, rothadt hagymák, gumók és tövek eltávolítása.

Ismételten gondosan nézzük át szobanövényeinket. A tél elején addig pusztítsuk el a növények levelein, hajtásain élő és szívogató pajzstetveket és atkákat, amíg el nem szaporodnak. Különítsük el a károsodott növényt, amíg teljesen meg nem gyógyul. Ha valamelyik cserepes növényünkön annyira elszaporodtak a károsítók, hogy már nem tudjuk kiirtani őket, akkor az erősen fertőződött növényt még a teljes pusztulás előtt dobjuk ki és semmisítsük meg.


Videó: szobanövények ápolása télen

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Színkavalkád télen is - ciklámen, karácsonyi kaktusz, fokföldi ibolya

6 hiba, ami végzetes lehet szobanövényeink téli ápolása során

Videó - mikulásvirág ápolási, gondozási tanácsok$