Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Kertészkedés június végén

A hőmérő felkúszott 30°C fölé, és száraz, napsütéses időben kertészkedhetünk. Kerti munkáink közben mindig ügyeljünk a nap elleni védelemre, mert a fedetlen testrészek a megnövekedett UVB sugárzás miatt akár negyed óra alatt is leéghetnek! Kertészkedéshez is kenjük be magunkat naptejjel, fejünket és vállunkat takarja praktikus szalmakalap, ez véd a napszúrás ellen is.

Szórjuk ki, és dolgozzuk be a maradék nitrogénműtrágyát. Ha ezt összekapcsoljuk öntözéssel is, a tápanyag gyorsabban oldódik, és felvehetővé válik.

A cseresznye és meggyfák egymást követően érnek. Szedjük össze, és semmisítsük meg a fák alján lévő lombot és a letépett gyümölcsöket, ezután ássuk fel a fák alját. A pirosribiszke érési időszaka is kezdődik. A nagyhozamú fajták bogyóit ráérősebben lehet szedni, mert nem peregnek. Már a legkorábbi őszibarackokat is szüretelhetjük.

Nézzük át kertünk lágyszárú növényeit (az egynyári, kétnyári és évelő növényeket) Védekezzünk a levéltetvek, kabócák, poloskák ellen, és ha gombabetegségek okozta foltosodást vagy lisztharmatfertőzést észlelünk. Ezek ellen kombinált hatású permetlevet is készíthetünk. Ha most szeretnénk krizantémot ültetni, még beszerezhetünk gyökeres dugványokat. Ezeket a szabadba kiültetve, vagy cserépben a talajba süllyesztve nevelhetjük. Ha az utóbbit választjuk, könnyebb lesz ősszel felszedni a növényeket.

Erősödnek állandó helyre vetett nyári virágaink is. Ha a vetés túl sűrű, érdemes kellő térállásra ritkítani, porhanyítani és öntözni. Szépen fejlődnek a palántával beültetett virágágyak is, ha a késői hideg nem tett kárt bennük, sőt, hamarosan virágoznak is. Ezután csak öntözni és kapálni kell őket. Tartsunk azért készenlétben takaróeszközt (papírsüveg, vagy fóliatakaró) a kiültetett dáliák és kánnák védelmére, mert ezek érzékenyek a hideg éjszakákra.

Időnként igazítsuk kúszónövényeink gyorsan növekvő hajtásait a támasztékukhoz (pergolához, rácshoz). Ha nincs még támasztékunk, a hajtások legyökeresedése és összegabalyodása előtt készítsük el. Sok vizet igényelnek az örökzöldek, a tavasszal ültetett növények, és az egynyári virágok is. Kevesebbszer öntözzünk alaposan, ez eredményesebb, mintha többször öntöznénk kevés vízzel. A megszikkadt talajt gereblyével vagy kultivátorral lazítsuk meg.

Segítsünk a talajnak a meleg időszakban is minél több nedvességet tárolni azzal, hogy rendszeresen kapáljuk, gyomtalanítjuk és porhanyítjuk. A gyep most is törődést igényel. Szúrjuk ki a gyomokat a gyep közül, ezután szükség szerint öntözzük és nyírjuk rendszeresen. Öntözés előtt tápanyagként esetenként 1 dkg/ 1 m2 mennyiségű pétisót szórjunk ki. A gyep gondozásánál ügyeljünk arra, hogy a füvek ne hozzanak magot, mert ez a gyep kiritkulását okozza. Ezt rendszeres kaszálással, nyírással érhetjük el, így a gyep alacsony marad. A lekaszált füvet a fiatal gyümölcsfák köré rakjuk.

A hobbiházban a jövő évben díszítő kétnyári virágok (harangvirág, árvácska, nefelejcs) magját már elvethetjük. A virághagymák lassan felszedhetővé válnak. Ha kis kertünk van, nem feltétlenül kell bolygatni őket minden évben. Ha viszont szükségünk van a helyre, vagy szaporítani akarjuk őket, legalább kétévente szükséges felszedni a hagymákat. Mielőtt a szár teljesen elszárad, és a hagyma héja elkezd barnulni, szedjük fel, és szárítsuk ki őket. Gondosan válogassuk át a hagymákat, távolítsuk el a fertőzötteket, és az egészségeseket tároljuk száraz, szellős helyen. Kezdjük a felszedést a korán virágzókkal (krókusz, nárcisz), ezeknél ugyanis megeshet, hogy elkezdenek visszagyökeresedni, és ilyenkor már jobb a földben hagyni őket. Virághagymák kiszedésére és más növények kiemelésére az ásóvilla nagyon jó eszköz.

Szobanövényeink is kedvelik, ha a melegebb napokon kitesszük őket a friss levegőre. Ha betartunk pár fontos alapszabályt, nyár végére meglepődünk, milyen nagyot nőttek. Nagyon fontos, hogy közvetlen napfény csak kora reggel vagy késő délután érje őket, mert könnyen megéghetnek. A megnövekedett párologtatás miatt öntözzük őket sokat, naponta egyszer nyugodtan kaphatnak vizet. Enyhe esőben nyugodtan hagyjuk őket kint, a nagy viharokat azért nem szeretik. A legtöbb szobanövény ilyenkor virágzik, és ha jól tartjuk őket, pompás színekkel hálálják meg gondoskodásunkat.