Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Mik a legfontosabb kerti teendők májusban?

Kihajtottak végül a lombok, virágba borultak a cserjék, és a kellemes langyos szellő simogatja az arcunkat. Megélénkültek az utcák, parkok is, mosolygósabb, vidámabb emberek sétálnak, heverésznek a fűben, és töltik meg a kávézók kerthelyiségeit. A kertben isegyre többet lehet pihenni, az arcunkat süttetni, és relaxálni egy kicsit a madárdal közepette. Persze, az igazi élményt egy szépen rendezett kert adja, amihez fel kell tűrni az ingujjat, és rendszeresen belevetni magunkat a kerti munkákba.

szép kert

 

A leggyakoribb rendszeres kerti munka a fűnyírás. Ezt már elkezdtük áprilisban, amikor a gyep 6-8 cm magasságú volt, 3-4 cm-es vágási magassággal. Most van a legnagyobb növekedési időszakában a füvünk, úgyhogy gyakran, akár hetente kétszer is vágnunk kell. Lassan állítsuk be a nyári gyepmagasságot, ez 2,5-3,5 cm között legyen.

A gyomlálás máig leghatékonyabb módja a kézi kihúzásos és kapálásos módszer. Sajnos ezt nem kerülhetjük el. Gyepes területen azonban segíthet nekünk a kétszikű gyomirtó. A gyomirtásra május a legalkalmasabb,leginkább akkor, amikor szép az idő, nedves a talaj és száraz a fű. Mivel már rendszeresen nyírjuk a füvet, mindenféle műtrágyát vagy gyomirtót a nyírás előtt 4-5 nappal alkalmazzunk,hogy legyen levélfelület, amin keresztül a hatóanyagok beszívódnak. Jobb kertészetekben kapható olyan gyephez alkalmazható kétszikű gyomirtó, amihez tápanyagot kevertek, ami segíti a fű növekedését. Évelőágyban vagy egynyári ágyásokban ne alkalmazzunk gyomirtót, mert kipusztítja a dísznövényeket is.

 

 

Minthogy változik a csapadék mennyisége, száraz időszakokban rendszeresen öntözzünk, és most már bekapcsolhatjuk az automata öntözőrendszert is. Az öntözésre éjszaka vagy kora reggel (hajnalban) a legalkalmasabb az idő,mert ekkor párologtatnak a növények a legkevesebbet. Fel kell készülnünk azonban nagyobb mennyiségű esőzésekre is, amik kedveznek a gombás megbetegedéseknek. A rózsák például kimondottan érzékenyek rájuk. Ezek ellen kiválóan védekezhetünk kertészetekben kapható speciális bio-növénykondicionálóval. Ezek a kondicionálók is úgy vannak kifejlesztve, hogy megvédik és egyben táplálják is a növényt.

 

 

A tulipánok és a nárciszok és más kora tavaszi hagymások elnyíltak. Elnyílás után közvetlenül törjük le a magszárakat. Ha gondosan akarjuk tulipánjainkat ápolni, elvirágzás után szedjük fel őket, hagyjuk kiszáradni,és a hagymájukat tegyük száraz, hűvös helyre. Ha a nárcisz nem virágzott, előfordulhat, hogy a hagymái már túl mélyre süllyedtek. Szedjük ki ezeket is, és pihentessük száraz, hűvös helyen, szalmával vagy forgáccsal letakarva. A nyáron virágzó hagymásokat elkezdhetjük elültetni: ilyenek a kardvirág(Gladiolus), a dáliák, a kána (Canna), frézia.

 

 

Virágos cserjéink kezdenek elvirágozni. Amikor elhervadtak,érdemes a kívánt formára metszeni azokat, amelyek az előző évi vesszőn a levélhónaljban, vagy kis hajtáson hozták. Ilyenek a korai nyáriorgona (Buddleia alternifolia), a gyöngyvirágcserje (Deutzia), az aranyvessző (Forsythia), a korán virágzó gyöngyvessző (Spiraea arguta, S. van-houttei), a korai tamariska(Tamarix), a rózsalonc (Weigela florida) és a lilaakác (Wisteria). Közvetlenül virágzás után, de még lombfakadás előtt metsszük meg őket, ha már kihajtanak, ametszés nagyon legyengíti a növényeket. Az orgonát és a labdarózsát most nemetsszük, csak a vízhajtásokat távolítsuk el. Ezeknek amúgy sem szükséges azerős fenntartó metszés, elég csak kora tavasszal (február-március) az elhaltrészeket kitisztítani, és a váltómetszést elvégezni. Májusban azért az orgonáról vágjuk le az elvirágzott virágbugákat, mert csak fölösleges energiát von el a növénytől a termésérlelés.

 

 

Itt az ideje a leylandi sövény első vágásának is. A művelet során figyeljünk arra, hogy kialakítsuk, és megtartsuk azt az enyhén trapéz alakú keresztmetszetet, ami segít nekünk, és biztosítja, hogy ne kopaszodjon fel. Április vége óta folyamatosan ültethetjük be a balkonládákat, növénytartókat, dézsákat és láthatjuk el az erkélyünket petúnia-, muskátli- vagy fuksziavirágok kavalkádjával. Kitehetjük a teraszra a melegkedvelő mediterrán növényeket is. A citrusok már hozzák a termésüket, és fantasztikus lila virágpompájával a murvafürt (Bougainvillea) is hozza a közeledő nyár ígéretét.

Video - Telepítsünk lombos kerítést!

Növényápolás április végén

Kerti munkák május végén

Kerti teendők június közepén

Havasszépék – rododendronok és azáleák