Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Minden, amit a fekete berkenyéről tudni érdemes

Ez a gyönyörű cserje bárkinek jó választás lehet, hiszen bármilyen talajon jól megterem, szereti a napos és félárnyékos helyeket, így nem ját túl sok macerával. Sőt a betegség és kártevők miatt sem kell sokat aggódnunk, mivel meglehetősen ellenálló faj. De nézzük, mit érdemes még tudnunk erről a  növényről.

 

A fekete berkenye pozitív hatásai

A fekete berkenye (Aronia melanocarpa) gyümölcse sajnos nem kapja meg a neki kijáró rajongást manapság, pedig hatalmas kincset rejt minden egyes apró sötét kis szem. Többek között:

  • Rengeteg antioxidánst tartalmaz, ezáltal több betegség kialakulásának megelőzésére is alkalmas (Parkinson-kór, rák, bronchitis, érelmeszesedés), remek gyulladáscsökkentő.
  • A gyümölcsöt a gyógyszeripar vérnyomás-szabályozó gyógyszeralapanyagként alkalmazza.
  • Az érett gyümölcs P-vitamin-tartalma 2215–5000 mg%, míg az E-vitamin-tartalma 0,5–0,8 mg%. Ásványisó-összetétele is kedvező.
  • Gyümölcse szárítva is fogyasztható és teának is kiváló.
  • Bár íze elég savanyú mégis kellemes zamatú dzsemet vagy ivólevet sőt akár zamatos bort és likőrt is készíthetünk belőle.

Ám az is igaz, hogy díszcserjeváltozatai gazdagon, hosszan virágzanak, ősszel a lombszíneződésük is dekoratív ezért tökéletesek választás akár díszes sövénynövénynek is.

Ültetés

A fekete berkenye bokrot ültethetjük szabadföldbe vagy dézsába is, attól függően, hogy mi a tervünk vele a jövőben. Legjobban a napos vagy félárnyékos helyet kedveli, így ilyet válasszunk neki. Első lépésként ássunk ki egy 40X40 cm-es gödröt majd töltsük vissza a gödröt úgy, hogy a csemetét bele tudjuk még helyezni. Ezt azért érdemes így megtenni mert a berkenye szereti a laza szerkezetű talajt.  Ezek után a vékony, illetve sérült gyökereket vágjuk le, a túl hosszúakat kurtítsuk meg, majd helyezzük el a csemetét. Jó, ha a növény 4-6 centiméterrel mélyebben van, mint a talajszint. Majd halmozzunk rá megfelelően savanyú földet. A telepítés utolsó mozzanataként alaposan öntözzük be a bokrot.

Sövénynövény

Remek több funkciós megoldás lehet a sövénynövénynek ültetett berkenye. Egyrészt véd a belátástól, széltől és portól, sőt otthont ad a hasznos madaraknak is, másrészt gyönyörű látványt nyújt. Sövényültetésnél a töveket egymástól 60 cm távolságra kell ültetni.

A jó termésért

Ha a fekete berkenyét terméséért tartjuk, akkor sokkal fontosabb növényeink állapota, mint egy sövénynövény esetében. Akár a 3. évtől elérhetik a termőképességük csúcsát így mindent meg kell tennünk, hogy segítsünk nekik fitten maradni. A magas terméshozamhoz optimalizálni kell a terület kihasználást. Legalább a 3,8m-es sortávolságot az 1,2m-es tőtávolságot kell alkalmaznunk. A bokrok a legtöbb fényt akkor kapják, ha a sorokat észak-dél irányba alakítjuk ki.

A fekete berkenye metszése

Az újonnan ültetett palántákat 2-3 rügyre metsszük vissza. A bokornak a legmegfelelőbb termelékenységhez 15-25 ágra van szüksége, ezért évente három-öt erősebb hajtást kell hagyni (a gyenge és rövid hajtásokat, a nyár folyamán vágjuk le). A metszés során ügyelni kell arra, hogy az 5 évnél idősebb ágakat távolítsuk el, és a legtöbb termés a 2-5 éves ágakon legyen. Az 5 évnél idősebb ágakon akár 20-30 %-kal kevesebb lehet a termés és kisebbek lesznek a szemek is rajta. Az almához vagy a körtéhez hasonlóan a fekete berkenyének is vannak termő rügyei.  A termő rügyek elhelyezkedése akkor a legmegfelelőbb, ha a lombkorona külső részén helyezkedő hajtásokon találhatóak. Fontos, hogy megakadályozzuk a lombkorona belsejének árnyékolását. Ezért a lombkoronát rendszeresen ki kell takarítani. Tisztításkor a legöregebb ágakat kell teljesen visszametszeni. A növény teljes élettartama körülbelül 20 év.