Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Kérdezz-felelek a Facebook csoportunkban!

Zárt facebook csoportunkban egyre jobban pezseg az élet és külön öröm, hogy sokan azt írtátok, hogy Növényimádó Magazinunkból értesültetek a létezéséről! Továbbra is várjuk az új tagokat és természetesen a gyönyörű fotóitokat is a kertetekről, erkélyetekről. Mindig nagyon jó viszont látni az elégedett vásárlók nálunk beszerzett növényeit!

Másik fontos célja a csoportnak, hogy a ti segítségetekkel sikerülhet megteremtenünk egy kellemes, baráti légkörű beszélgetést, amiben Ti is tudtok egymásnak segíteni a növények ápolásával kapcsolatosan és szakmai kérdés esetén mi is bezsállunk a válaszadásba. Néhány kérdéseteket emeljük ki az alábbiakban a válaszainkkal együtt (természetesen név nélkül), amik talán másoknak is segítségül szolgálhatnak.

1. A ribizlinél is csak a letermettet kell visszavágni?
- A ribizlinél nem kell tőből kivágni a termővesszőket, azok a későbbi években is teremnek majd.

2. Szeretem a petuniát, nagyon jól ki lehet vele tölteni üres helyeket de akármit csinálok folyamatosan cserélnem kell öket! Vissza vágom tápozom mégis vagy ragad vagy elszárad vagy letörik..... valakinek valami tippje?
- A petúnián megjelenő leggyakoribb kártevő a levéltetű, ettől a növény ragacsossá válik. Levéltetvek ellen először érdemes a langyos, illetve szappanos vizes lemosást megpróbálni. Ha ez nem lenne elég, akkor vessünk be rovarölő szert. Vírusok szintén megtámadhatják a petúniát, leggyakrabban a mozaik vírus és a gyűrűs vírus fertőz. A vírusok esetében mindig a megelőzésre kell törekedni. A petúniával kapcsolatban gyakori panasz még, hogy a virágok nem nőnek rendesen, ennek általában a túlságosan sok nitrogén, vagy pedig a kevés fény az oka.

3. Fekete eperfánk van, mikor és milyen módon kell metszeni?
- Az eperfát idősebb korában nem szükséges metszeni, de mivel erős sarjképzési hajlama van, a hajtásrendszer szabályozásában ezeknek az eltávolítására mindenképpen érdemes odafigyelni. A növény fiatal korában kora tavaszi alakító metszésre kell sort keríteni, ugyanis ilyenkor alakíthatja ki a fa végleges formáját.

4. Nemrég beszerzett mirtuszdió levelei elkezdtek lehullani. Jelenleg 5L-es konténerben van, mivel azt olvastam télre ajánlatos fedett helyen teleltetni, ezért úgy gondoltam tavaszig a lakásban tartom. Az elhullajtott levelek szárazok és néhány köztük sárgul. 1,5 hete vettem, akkor elég nedves volt a földje, azóta egyszer locsoltam pár napja, de a föld még nedvesnek érződik. Mi lehet a probléma?
- A lakásban nem fogja jól érezni magát és a többi levele is hullani fog, mivel a hőséget és a száraz levegőt sem bírja. Fagyvédett, világos, ugyanakkor hűvös (15- 18 Celsius) helyen próbálja teleltetni.

5. Érdeklődni szeretnék hogy datolyából hogyan lehet nagy pálmát nevelni. Mert próbáltam magról de fél méter után megáll és nem nő tovább.
-  Ha otthon szeretnénk egy próbát tenni a hajtatással, csupán annyi a dolgunk, hogy a magokat pár napra szobahőmérsékletű vízbe tesszük, miután a gyümölcshúst teljesen leszedtük a magról. Az áztatás tarthat pár napig, vagy akár egy hétig is, ha a magok öregebbek és kiszáradtak akkor hosszabb ideig hagyjuk őket a vízben. A megduzzadt magokat ezután helyezzük virágföld, homok, valamint tőzeg enyhén megnedvesített keverékébe, az edényt fedjük le fóliával és állítsuk meleg helyre. Az ideális csírázási hőmérséklet 25 Celsius fok, így nyugodtan rakjuk az edénykéket a radiátorra, vagy hasonlóan meleg zugba. Innentől némi türelemre lesz szükség, mert pár hétbe, akár egy-két hónapba is beletelhet, mire megjelennek az első kibújó hajtások. Mikor a csírázás megindult, a fóliát vegyük le, tegyük a magoncokat napos, meleg helyre. Ha a magoncok megmaradnak, a meleg évszakokban a pálmát cserepével együtt tegyük ki a szabadba, akár kertbe, akár balkonra. A nyári melegben mindenképpen rendszeres öntözzük. Az a jó, ha a datolya földje mindig nedves egy kicsit, ugyanakkor a pangó vizet nem tűzi. A leveleket időnként permetezhetjük, a környezetét párásíthatjuk. Az őszre már megerősödött, megnőtt példányokat teleltetni kell majd, hiszen nem bírják a mi hideg téli klímánkat. A teleltetőhely legyen világos, és jó esetben 10-15 Celsius fokos.

Még több kérdés-válasz, sok-sok érdekesség, és remek fotók Facebook csoportunk tagjaitól. Csatlakozz és legyél aktív tagja közösségünknek!