Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Kiszáradt és elsárgult gyep - hogyan előzzük meg a bajt?

Nyáron nagyon gyakran panaszkodnak nekünk vásárlók és ismerősök is, hogy a féltett és óvott – olykor elég komoly összegekbe kerülő – gyönyörű zöld pázsitjuk a nagy forróságban teljesen kisárgult. Ilyenkor 3 fő kérdést szoktunk feltenni nekik.

  • Mikor és mennyit öntözi a füvet?
  • Mikor és mekkorára vágja?
  • Mivel segít a talajnak átvészelni a tápanyaghiányt?

Legtöbbször ezen a három kérdéskörön bukik el a dolog. Ugyan a gyep ápolása külön 'művészet', de ha ezt a pár instrukciót betartod, kerted biztosan meghálálja! :)

 

 

A gyep öntözés legfontosabb kérdései

Mikor öntözzük?

Nyáron leghatékonyabban a reggeli órákban tud hasznosulni a kilocsolt víz. Ilyenkor a legideálisabb a hőmérséklet. A párolgás ilyenkor még alacsony, a víznek van ideje a mélyebb talajrétegekbe is eljutni. Az egyre melegedő idő pedig elpárologtatja a felesleget, ezáltal nehezebben alakul ki pangóvíz, dunszt, és nehezebben fülled be egy-egy rész. A fülledés egyébként a gombás megbetegedéseknek kifejezetten kedvez.Ha reggel nincs időd, akkor válaszd az esti órákat. Ebben az időszakban ugyan a párolgás – a lenyugvó nap miatt – szintén ideális, de az egésznapos meleg miatt a fülledés is gyakoribb, ami kedvez a gombák szaporodásának. Semmilyen napszakban nem ajánlott nagy nyomással öntözni. Sokkal célszerűbb a természetes esőt imitáló permetezővel locsolni.  Az árasztásos módszer a gyep ápolásánál nem a legjobb választás, mivel, ha letesszük a tömlőt a földre, a víz szétterül és könnyen túlöntözhetjük, illetve így könnyebben alakulnak ki káros pangóvizes területek is.

Mennyit öntözzünk?

Olyan helyeken, amit nem ér közvetlen napsütés – kerítés fedésében, lombok alatt - lévő pázsit nem igényel annyi vizet, mint a folyamatosan napon lévő rész.  Az árnyékos részeket könnyű túlöntözni és ezáltal könnyebben begombásodhat. Az egyenletes öntözés ezért nem teljesen profi módszer. Vegyük mindig figyelembe a környezetet is!

Tipp: amúgy egy trükk a vízhiányos állapot meghatározására: Ha a - még nem barnuló, sárguló - fűre lépve, majd a lábunkat elvéve azt látjuk, hogy a szálak nagyon lassan egyenesednek ki, vagy fekve maradnak, akkor az annyit jelent, hogy szövetekben alacsony a belső nyomás azaz a pázsitunk szomjazik. Ilyenkor nyugodtan növeljük a vízmennyiséget öntözéskor!

 

A gyep vágása, nyírása

Mikor nyírjunk füvet?

Nyáron az, ha megtehetjük, akkor az esti órákat válasszuk fűnyírásra. Még jobb, ha kicsit borús is az idő. Lehetőleg már 24 órával nyírás előtt ne öntözzük a pázsitot.

Mekkorára nyírjuk a füvet?

A kánikulai időszakban ne vágjuk katonásan rövidre a pázsitot, mivel a nyári a nagy melegben csökken a gyep regenerációs képessége. Minimum 4-5 cm legyen a vágásmagasság, ennél semmiképp ne nyírjuk alacsonyabbra! A magasra meghagyott gyep rothadásnak indulhat, a túl rövid pedig gyorsabban kiszárad, foltosodik.

Tipp: a mulcsozó fűnyírás egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Nincs hozzá másra szükség mint egy mulcsozó funkcióval ellátott fűnyíróra, ( amin persze a vágási magasságot is tudjuk állítani, hogy mindig megfelelően nyírhassuk a füvet). A fűnyíró a levágott füvet többszörösen felaprítja és hatékonyan el is teríti. Nekünk pedig csak annyi a dolgunk, hogy ezeket nagyon apró fűnyesedékeket a pázsiton hagyjuk. A nyesedék ezután komposztálódik - elrohad – ezáltal zöldtrágyaként funkcionál. A mulcsozó fűnyírás előnye, hogy sokkal kevesebb tápanyagutánpótlásra lesz szüksége a gyepnek, valamint, hogy nem keletkezik felesleges szervesanyag, így a fűnyesedékkel nem lesz további feladatunk.

A gyep táplálása

Mivel tápláljuk a gyepet?

A nyár folyamán időszerű megerősíteni a gyep immunrendszerét. Válasszunk az általános tápanyag-utánpótlásra érett és átrostált komposztot vagy szervestrágya granulátumot (például pelletált szarvasmarha trágyát). A pázsit sárgulása sokszor nitrogén- vagy vashiányra utal, ezért ilyen esetben mindig nitrogénben és vasban gazdag gyeptrágyát használjunk. Soha ne trágyázzunk erős napsütésben, inkább kora reggel vagy az esti órákban szórjuk ki a gyepre az anyagot, majd bőségesen öntözzük be a területet, a fűnyírással pedig várjunk néhány napot. Az bőséges öntözés azért ilyen fontos, mert a trágya egy koncentrált tápanyagforrás, ami a nedvesség hatására kezd el oldódni. Ha a tápanyagot kiszórjuk, de nem öntözzük a talajba bőségesen, akkor az anyag nem tudott beszívódni a talajba és kiégett a gyepet. Vagyis pont az ellenkezőjét érjük el, annak, amit valójában szeretnénk.

Tipp: a tápanyag-utánpótlás mellett figyelnünk kell a tömörödésre is. Az aktív használatban lévő kertek talaja ugyanis rendesen tömörödik, ez pedig rosszat tesz a vízgazdálkodásnak. (igen ismét visszatértünk a víz fontosságához) A tömör talajba nehezebben szivárog be a víz, ezért érdemes lazítani a talajon. Ez pofon egyszerűen elvégezhető, egy vasvilla segítségével. Szúrjuk le a villát, és nyelének erőteljes előre-hátra mozgatásával csináljunk is . A műveletet 20-30 centinként végezzük el, egy átlagos kert gyepfelülete egy-két óra alatt fellazítható ezzel a módszerrel.