Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Tél végi lemosó permetezés

A kertekben lévő fákat és növényeket számtalan kártevő és betegség fenyegetheti. Fontos olyan védekezési formát választanunk amellyel saját magunk és embertársaink környezetét sem szennyezzük növényvédőszer-maradványokkal, ugyanakkor valamennyi növényünk számára kielégítő védelmet nyújtunk vele. Ilyen általános megelőző és fertőtlenítő kezelés a tél végi lemosó permetezés is.

Mikor permetezzünk?

Legideálisabb még rügyfakadás előtt kijuttatni a permetet, ugyanis később perzselést okozhatnak a növényeken. Fontos megvárnunk, hogy a nappali hőmérséklet fagypont fölé emelkedjen, mert ilyenkor a kórokozó gombák spórái és a kártevő állatok tojásai már megkezdik élettevékenységüket, tehát érzékenyebbé válnak a növényvédőszerekkel szemben. Fontos az optimális időzítés, amikor a károsítók is már aktív állapotba kerülnek. A növényekben pedig lassan megindul a nedvkeringés így ők fogékonyabbá válnak a fertőzésekre.

Érdemes gyorsan cselekedni. A permetezéshez szélmentes időt válasszunk, és esős vagy ködös idő sem megfelelő. A lemosó permetezés alkalmával ne takarékoskodjunk, mert itt az a fontos, hogy minden zugba eljusson a permetlé! Hatása akkor tud érvényesülni, ha a permetlé egyenletes rétegben, mindenhol bevonja a fás szövetek és a károsítók felszínét.

Lemosó permetezés állati kártevők és betegségeket előidéző kórokozók ellen együttesen történik. Fákon áttelelő kártevők közül a leggyakoribbak: levéltetű tojások, atkák és tojásaik, pajzstetvek, kórokozók közül a körte varasodás, baktériumos és moníliás ágelhalások. A kórokozók ellen a réz és kén hatóanyag-tartalmú gombaölő szerek hatásosak, a kártevők ellen pedig a növényi olajok, paraffin olaj tartalmú szerek és ezek kombinációi alkalmazhatók sikerrel.
A permetlé oldódását és a permetezés hatékonyságát tovább fokozhatja a levegőnél magasabb hőmérsékletű (15-20 C fokos) víz alkalmazása. A permetezést megelőző metszés, így a beteg ágak és gyümölcsmúmiák eltávolítása is segíti a permetezés hatékonyságát.

Számos kártevő és kórokozó a fertőzött és talaj felszínére hullott levelekben telel át. Ezek talajba forgatásával, vagy komposztálással a károsítók elpusztíthatók. A lemosó permetezés csak a lehullott levelek helyes kezelésével együtt hatékony.