Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (22. hét)

Hétvégi teendők a kertben 22. hét, május 31 - június 1.

A méhek hasznos segítőtársaink a gyümölcsvirágok megporzásában. Szorgos munkájukat segíthetjük, ha lapos edényben vizet teszünk ki számukra a szabadba. Gyümölcsfáknál előfordulhat levélsárgulás: ez megjelenhet egyes vázágak levelein, de akár az egész lombozaton is. Ennek a jelenségnek leggyakrabban vashiány az oka. A sárgulást vaskelát vagy vasgálic tartalmú készítmények talajba juttatásával, illetve újabb lombtrágyázással szüntethetjük meg. Előfordulhat az is, hogy a kórt a talaj magas mésztartalma idézte elő, ilyenkor a gyökérzet körüli talajcsere lehet a megoldás. A fa törzsében vagy egy ágában esetlegesen megtelepedett farágó hernyót felismerhetjük a törzsnél vagy a megfelelő ágnál talált ürülékkel összekeveredett fűrészporszerű anyagról. A járatot tömködjük meg benzinbe mártott vattával.

Szedjük folyamatosan az érett cseresznyét. Az érési időszakban a szamócát már ne öntözzük. Az almamoly ellen is védekezzünk almatermésű gyümölcsfáinknál, és ha lehetőségünk van rá, a diófáknál is. Az almát a lisztharmat, a varasodás, a takácsatkák, és az almamoly ellen permetezzük. Ugyanezzel a permetlével kezeljük a körtét a varasodás, az almamoly, a birset a monília, a barnafoltosság és az almamoly ellen, de külön lisztharmat elleni készítmény nem szükséges hozzá. Az őszibarack legfontosabb károsítói ellen is hatásos az almafák védelmére kikevert permetlé.

A virághagymákat nem kell minden évben felszedni a földből, könnyen elfeledkezhetünk azonban róluk, amikor a növény lombjának leszáradásával csak föld alatti részek maradnak. Érdemes ezért időben megjelölni a hagymák helyét. Még kiültethetjük erkélyeink virágait. Ha az éjszakai hőmérséklet alacsony, érdemes a virágládákat fóliával takarni. Figyeljünk az égtájakra a növények vásárlásánál és elhelyezésénél: a muskátli, petúnia nagyon szereti a déli fekvést, a begónia viszont nem érzi itt jól magát. Folytassuk szobanövényeink tavaszi átültetését, 15°C fölött már kitehetjük őket erkélyre, ablakba. A langyos eső lágy vizét kimondottan kedvelik, ekkor se vegyük be a növényeket.

Vágjuk le az elvirágzott cserjékről az elhervadt bugákat, virágrészeket, elöregedett vesszőket, és nagyon fontos, hogy a károsítók által fertőzött részeket is vágjuk le, és égessük el. Figyeljünk, és védekezzünk a földibolhák ellen a nőszirmon (Iris) és az egynyári virágokon. Nézzük át ismételten a gladiólusz töveket: szedjük ki és semmisítsük meg a sárguló, hervadó vagy a feketén csíkos levelű növényeket.

Videó: növények öntözése -
kertészeti tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT»

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (21. hét)

Havasszépék – rododendronok és azáleák »

Hogyan alakítsunk ki izgalmas, jól fenntartható évelőágyat?

Video - Telepítsünk lombos kerítést!

A pénzhozó fa – Pachira