Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (37. hét)

Hétvégi teendők a kertben37. hét, szeptember 12-14.

Még egyszer öntözzük meg nagy adag vízzel az új telepítésű szamócát. Megkezdhetjük a későbbi érésű almák színelő szedését. A különböző időben érő fajták gyümölcseit, érettségi fokuk szerint, szakaszosan szedjük. Az almaszüretet csak a harmat felszáradása után kezdjük meg. Csak az egészséges gyümölcsöket szedjük rekeszekbe, gyűjtsük külön, azonnali felhasználásra a sérült, romlott almákat.

Az almákat egyenként, óvatosan marokra fogva, csavarva szedjük a fáról. Létráról szüreteljük a magasabb koronájú fák gyümölcseit, csak akkor másszunk fára, ha ez elkerülhetetlen. A leszedett gyümölcsöt minél előbb vigyük hűvös tárolóba, mert a napon hagyott almák héja megperzselődik. A hullott gyümölcsöt összeszedve a fogyasztásra nem alkalmasakat semmisítsük meg. Ezzel egyidőben gereblyézzük össze és semmisítsük meg a már lehullott lombot a gyümölcs- és díszfák, díszcserjék alól is (égetéssel, vagy mélyebben a talajba forgatva). A jövő évi növényvédelmet könnyítjük meg így, ha lehetetlenné tesszük a gombabetegségek, kórokozók áttelelését az avarban.

A keleti gyümölcsmoly hernyóinak kártétele ellen permetezzük a késői, szeptember végén, októberben érő őszibarackfákat, ha kell, lisztharmat ellen is védekezzünk. Még tart a kaliforniai pajzstetű lárvarajzása, ezért permetezzük ellenük azokat az alma és körtefákat, amelyek termését csak egy hét múlva vagy ennél később szedjük. A mogyoróbokrok aló rendszeresen szedjük fel, és semmisítsük meg a mogyoróormányos lárvája által károsított és a moníliával fertőzött, hullott mogyorót. Addig eredményes ez a mechanikai védekezés, amíg nem látjuk a lárva kifurakodási nyílását: egy kb. 2 mm átmérőjű lyukat fúrva vonul a talajba.

Szedjük fel az elvirágzott gladiólusz gumóit, tisztítsuk meg a földtől, és válasszuk le róluk a kis gumókezdeményeket. Az egészséges szárakat vágjuk 10 cm-esre, és tároljuk száraz, szellős helyen. Folytathatjuk az évelők ültetését, szaporítását. Ha megerősödtek a hobbiházban magról vetett évelő növények palántái, kiültethetjük állandó helyükre. Ne bolygassuk az érzékeny, és a korán, tél végén virágzó évelőket (pl. szellőrózsa - Anemone japonica), ezeknek az ültetési ideje ugyanis tavasszal van, virágzás után.

Az évelők tőosztása, és különösen a nagyobb felületek gyepesítése előtt győződjünk meg a talajlakó kártevők egyedszámáról. Ha m2-enként 2-3 drótférget vagy cserebogárpajort találunk, a talajelőkészítés során fertőtlenítsünk is.