Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (44. hét)

A héten enyhült a szigorú
késő őszi időjárás,
és némi napsütés is megjelent.
Ezen a hétvégén gyümölcsfákat,
díszfákat, díszcserjéket ültetünk,
gondoskodunk a tárolt gyümölcsökről,
és felszedjük hagymás,
gumós növényeinket.

Hétvégi teendők a kertben 44. hét, november 1-2.

Kezdjük el a gyümölcsfacsemeték, díszfák, díszcserjék ültetését. Örökzöldeket már ne ültessünk, fagyérzékenységük miatt. Ha valamilyen okból nem tudtuk elültetni, a szabadgyökerű csemetét átmenetileg tárolhatjuk pincében, kamrában, présházban, nedves homokkal letakarva a gyökérzetét. Ha pedig tavasszal tervezzük az elültetést, akkor a szabadban vermeljük el őket. Min. 40 cm mély árokba, ferdén megdöntve rakjuk be a csemetéket, és húzzunk annyi földet a tövükre, hogy annak szigetelő hatása megvédje a gyökereket a fagytól (különösen kemény télen takarjuk le őket még szalmával, lekaszált fűvel, komposzttal).

Szórjuk ki a káli- és foszfátműtrágya hátralevő részét. Még egyszer kaszáljuk a füvet a gyepesített gyümölcsöskertben. Vizsgáljuk át a tárolt gyümölcsöket, és távolítsuk el azokat, amelyek romlani kezdtek. A gyümölcstároló hőmérsékletét állítsuk be 4-6 °C-ra, ezt úgy érhetjük el, hogy az éjszaka lehűlt levegőt korán reggel beengedjük a tárolóba az alsó szellőzőnyíláson keresztül, nappalra pedig lezárjuk a szellőzőnyílásokat.

A telepítés idején vegyük figyelembe a növényvédelmi szempontokat is. Ne vásároljunk gyengén fejlett, sérült, fagykárt szenvedett vagy a károsítók áttelelő alakjaival fertőzött suhángokat, koronás oltványokat. A szaporítóanyaggal különösen jól terjednek a kaliforniai pajzstetű, a vértetű, a gyökérgolyva és a szőrösgyökerűség kártevői. A ribiszke és a málna szaporításmódja különösen elősegíti a károsítók terjedését. A fertőzött szaporítóanyag elültetése nemcsak a növény megeredését, hanem a további fejlődést is hátráltatja.

Fokozatosan szedjük fel azokat a virágos növényeket (dáliát, kánnát, gladióluszt, gumós begóniát, stb.), amiknek a gumóját, hagymáját télire elraktározzuk. Tisztítsuk meg őket a földtől, szellős, árnyékos helyen szárítsuk őket ki, és papírzacskóban, szaporítóládában vagy lyukacsos hálóban viszonylag száraz helyen tároljuk. (Nagyon száraz pincében összetöppedhetnek, így néha permetezni kell.) Kiszedéskor figyeljünk arra, hogy minél kisebb sebzési felületet ejtsünk. Válogassuk át a gumókat, selejtezzük ki a beteg, fertőzött töveket, és vágjuk ki a gumók károsodott részeit az egészséges részig. A vágási felületet szórjuk be faszénporral, a töveket szárítsuk pár napig szárcsonkra állítva, majd 5-10 °C-os helyiségben tároljuk.

Kerti tippek őszre - videós tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (42. hét)

Hogyan lesz szép ősszel is a balkonládám - kertészeti cikk

Videó - Őszi balkonnövények

Videó - Őszi kerti munkák

Készítsük fel növényeinket a télre!