Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Szeptemberi tennivalók a kertben

Idén a szokásosnál hamarabb érkezett a lehűlés és a vénasszonyok nyara is várat még magára. Ám a kertben rengeteg a teendőnk, az őszi feladatok már a nyakunkon vannak! Azért, hogy kertünk a legjobb formáját nyújtsa az ősz hátralévő részében, és jól elő legyen készítve a hosszú, hideg télre, majd az azt követő tavaszra, hoztunk egy kis teendő listát.


Előkészületek

Elsőként távolítsuk el a lejárt egynyári növényeket. Leghatékonyabb megoldás, ha komposztot készítünk belőlük, hogy később még hatékonyabban tudjuk ápolni kertünket.  A gyomokat és a meztelen csigákat is el kell távolítanunk.

Betakarítás és metszés

Takarítsuk be a maradék paradicsomot, tököt és egyéb zöldséget. Amennyiben valamiből túl sok érett be, fagyasszuk le vagy főzzük be hogy egy darab se vesszen kárba! A téli almát és körtét is szeptemberben szüreteljük. A leszedett gyümölcsöket rögtön tegyük hűvös helyre, például a pincébe, hogy minél tovább elálljon. Az ütődött, hibás, kukacos példányokat dobjuk a komposztra, hadd hasznosuljanak ők is!

Metsszük meg a nyári málnát és gyomláljuk ki az eperültetvényt is. Valamint metsszük meg a nyáron virágzó bokrokat és szőlőt is, de csak virágzás után. A nyár végi betakarítást követően érdemes olyan talajtakaró növényeket telepíteni, mint a lóhere, a tehénborsó, a szójabab vagy a bükköny, azzal a céllal, hogy jövő tavasszal beleszántsuk a földbe. Ezek a nitrogén-termelő növények szerves anyagokkal és tápanyaggal látják el a kerti növényeinket a következő évben, télen pedig gátolják a gyomok terjedését.


Ültetés

Eljött az idő, hogy elültessük a téli árvácskát, a virágzó kálát, a virágzó káposztát, és a krizantémot, hogy egy kis színt adjunk a kertnek, miután a nyári virágok már elhervadtak. Az évelő növények magjait is szeptemberben érdemes elvetnünk, hogy a fiatal palánták készek álljanak az állandó helyükre való átültetésre jövő tavasszal.  A következő pár hónapban, mikor a talaj hőmérséklete 15° C alá süllyed, a tavaszi virágok (pl. tulipán, nárcisz, jácint, szibériai csillagvirág, törpeírisz, szellőrózsa, sáfrány) hagymáit is el kell ültetnünk. Figyeljünk rá, hogy csak egészséges hagymákat ültessünk.


Ebben a pár hónapban elültethetjük a kiválasztott fákat és bokrokat is. Az őszi telepítés kedvez a gyökerek megfelelő fejlődésének, és lehetővé teszi a növény megtelepedését tavaszra. Ha az idő nagyon száraz, mindenképp öntözzük a növényt, de csak míg a talaj meg nem fagy. Sőt a hidegtűrő zöldségfélékből is bőven vethetünk még, például zöldsalátát, brokkolit, kelkáposztát és káposztát, zöldbabot, uborkát és sütőtököt. Akik a meglepetéseket szeretik, szórjanak szét vadvirág magokat, hogy a tavasszal összevissza kikelő virágok a mezők hangulatát csempésszék majd a kertbe.

 

Pázsit

Egész évben a szeptember az egyik legideálisabb hónap az új pázsit telepítésére. A régi pázsitot pedig frissítsük fel azáltal, hogy fűmagot vetünk az olyan helyekre, ahol be kell tölteni a csupasz foltokat. A fűnyírási szezonnak sincs vége, de a vágási magasságot kissé emelhetjük már. Sőt az őszi esők segítenek a műtrágyát rendesen bemosni a talajba. Használjuk ki.

 

Kertrendezés

Amint az idő hűvösebbre fordul túlszaporodott évelő növényeket is ki kell ásni és szét kell ültetni. Az új évelő növényeket is ilyenkor kell elültetni. Illetve ősszel ki kell ásnunk az érzékenyebb virághagymákat is amint beáll az első fagy. A hagymákat sötét és hűvös helyen kell tárolnunk.  A talajban a tápanyagokat többek közt ősszel is pótolnunk kell, például nagyobb mennyiségű érett komposzt kiszórásával, földbe forgatásával! A gyepet is táplálhatjuk, a rózsatöveknek is jár a csemege, és a frissen ültetett fák, cserjék is kapjanak bőségesen a tápanyagból.


Feltétlenül gyomláljunk még egyet a hideg idő beállta előtt, hogy kertünk szép állapotban térjen nyugovóra. Továbbra is figyeljük kertünkben a rovarokat, a csigákat és a kártevőket, majd tegyük meg a szükséges lépéseket a fellépő problémák kezelésére.
Bár még vár ránk pár meleg nap, azért lassan a kerti bútorok, napvitorlák, hintaágyak, kinti játékok is beköltözhetnek a biztonságos pincébe, garázsba, főleg, ha a hónap végére tartósodik a lehűlés, és már ténylegesen véget érnek az esti kiülések.

 

Szobanövények

Azért, hogy a tél folyamán se legyen olyan sivár a táj, ültessük cserepekbe is néhány kora tavaszi virág hagymát. Tartsuk a cserepeket hűvös, sötét helyen, amíg a kis növénykék előbújnak a földből, azután pedig tegyük egy világos ablakba. A nyárra a kertbe, vagy balkonra költöztetett cserepes, dézsás szobanövényeket lassan vigyük be a lakásba, házba, és a levelek lemosása után olyan helyre állítsuk őket, ahol kellő fényt kaphatnak. Kicsit korainak tűnik de ilyenkor kell elkezdenünk a mikulásvirág és a karácsonyi kaktusz gondozását is, hogy felkészítsük őket az ünnepekre. Mindkettő rövid nappalos növény (olyan növények, melyeknek virágzását a 12 óránál rövidebb ideig tartó fény serkenti). Azért, hogy a téli ünnepek alatt pompázzanak, tartsuk őket 18-21°C-os hőmérsékleten, és biztosítanunk nekik legalább hat hétig napi 14 óra sötétséget.