Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (33. hét)

Hétvégi teendők a kertben 33. hét, augusztus 15-17.

A termőrügyek kialakulását segíti a gyümölcsfák utolsó, bőséges öntözése, de ezzel a vízadagolást fejezzük be, mert ezután már hátráltatjuk vele a hajtások beérését. Vizsgáljuk át a lombozatot, és a gyümölccsel túlságosan megterhelt ágakat támasszuk alá. A lehullott gyümölcsöket gyűjtsük össze. A nem megfelelő fajtájú fákat most lehet átszemezni. A szemzőhajtást általunk jól ismert, megbízható fajtájú, egészséges fáról szedjük!

Figyeljük az amerikai fehér szövőlepke megjelenését (díszfákon is!): addig vágjuk le és égessük el a gyümölcsfák hajtásvégein található hernyófészkeket, amíg a hernyók csoportosan élnek. Növényvédő szerrel csak addig pusztíthatók el, amíg a fiatal hernyók a fészkekben vannak. Rendszeresen cseréljük a fák tövébe elhelyezett almamolyfogó öveket is. Köztes nélküli gyümölcsösünkben a gyomok 10-20 cm-es magassága esetén időszerű az ismételt gyomirtás. Figyeljünk arra, hogy a gyomirtószer a haszon- és dísznövények lombját is perzselheti. A kaliforniai pajzstetű második lárvanemzedéke most rajzik, ezért minden gazdanövényét (kivéve a termést érlelőket) permeteznünk kell. A körte, birs és naspolya védelmekor a permetlébe a monília és a varasodás másodlagos fertőzése ellen hatásos gombaölő szert. Csonthéjas gyümölcsfáink védelmekor a törzset is kezeljük a kéregmoly elpusztítása érdekében.

Málnásunkat a vesszőfoltosságok és a vesszőszúnyog kártétele ellen permetezzük. Gyomtalanítsuk a szüret után megkapált, de újból gyomosodó szamócaágyásokat. A szamóca telepítését fejezzük be, mert a később ültetett palánták a következő tavasszal már alig hoznak gyümölcsöt. Az új szamócaágyásokat többször is öntözzük meg.

Itt az ideje az örökzöld és tűlevelű sövények metszésének. Ilyenkor néhány cm-rel visszakurtíthatjuk a sövény két oldalán és tetején előtörő hajtásokat. A sövény két oldalát soha ne metsszük függőlegesre, hanem alul széles, felfelé keskenyedő trapéz formát alakítsunk ki.

Augusztus második felében ültethetők az örökzöldek. Míg a lombhullató növényeket kedvező időjárás esetén egész télen telepíthetünk, a fenyőfélék télen megtartják lombjukat, így párologtatnak. Fontos tehát, hogy a kemény fagyok idejére meggyökeresedjenek új helyükön, és kiújuljanak hajszálgyökereik. Ha örökzöldeket vagy lomblevelűeket akarunk szaporítani, a dugványozás előtt győződjünk meg arról, hogy az anyanövény egészséges-e, ugyanis ez a szaporítási mód terjeszti legjobban a fertőzéseket.

A hónap közepén van az elvirágzott évelők, kis cserjék szaporítási, átültetési ideje. Ne háborgassuk az ezután virágzókat (pl. az őszi asztereket). Átültetéskor vágjuk vissza egyharmadával a növények szárát és gyökerét, ültetés után pedig alaposan öntözzük be a talajt és takarjuk le tőzeggel vagy más anyaggal.

Augusztusban a hagymás, gumós növények megint sok munkát adnak. A hónap elején liliomok közül a tigrisliliom (L. tigrinum), a tűzliliom (L. bulbiferum) szárán fejlesztett apró hagymákat ültessük el 5 cm mély barázdába, 10 cm tőtávolságra, utána a talajt érdemes takarni. Ha átültetnénk a fehér liliomot (L. candidum), virágzás után addig szedjük fel, amíg újból meg nem gyökeresedik, és ki nem hajt, utána ne bolygassuk. Az írisz, gyöngyvirág, pünkösdi rózsa tőosztásakor csak talajlakó kártevőktől mentes helyre ültessük az új növényt, és szükség esetén itt is fertőtlenítsük a talajt. Nyári virágágyainkat öntözzük, tartsuk gyommentesen, és távolítsuk el a száraz vagy hervadt virágokat.

Továbbra is fontos a folyamatos gyepkezelés. Augusztus közepétől alkalmas az idő új gyep telepítésére. Ilyenkor már elmúlt az erős nyári hőség, de a talaj és a levegő hőmérséklete a hónap végi csapadékkal ideális körülményeket teremt a fűmagvetéshez. Folyamata ugyanaz, mint tavasszal ( a fűmagvetésről bővebben itt olvashat )