Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Rólunk - Fitoland Kertészet

Tartalom



A FitoLand dísznövénykertészet 1990 óta foglakozik növény-kereskedelemmel. Célunk a vásárlóink magas színvonalú kiszolgálásával segíteni szebb, harmonikusabb környezetük kialakítását.

Ennek érdekében dísznövényáruházainkban megtalálhatók a világ minden tájáról származó szobai és kültéri dísznövények ezernyi fajtája és minden, ami a tartásukhoz szükséges.

  • Folyamatosan bővülő tapasztalattal végezzük belső terek dekorációját.
  • Kiszállítással együtt oldjuk meg rendezvények dekorációját.

Történetünk

1990-ben 4 lelkes fiatalember megalapította a Fitoland dísznövénykertészetet. Cégünk számára innentől kezdődik az időszámítás. Kezdetben 5 kertész foglalkozott a növényekkel egy 1.000 m²-es üvegházban a Tétényi-fennsík peremén, nagykereskedelmi formában értékesítve őket. Később a tevékenységi kört kiegészítettük kiskereskedelmi értékesítéssel, virágbolttal, majd az évek folyamán sorra nyitottuk az újabb és újabb budapesti telephelyeket a belvárosban a Füvészkertnél és a III. kerületben a Bécsi úton. A nagy áruházláncok megjelenésével a piacon az elsők között váltunk beszállítókká, megelőzve versenytársainkat, és önálló nagykereskedelmi üzletágat építve fel rá. 1993-óta foglalkozunk belső terek, irodák, szállodák valamint közintézmények növénydekorációjával, ezek fenntartásával, valamint rendezvények alkalmi virágdekorációjával, növénykölcsönzéssel, növényszállítással. A folyamatos fejlődés során cégünk mára az egyik legjelentősebb piaci szereplővé nőtte ki magát, több mint 60 alkalmazottal közel 10.000 m²-en folytatja növénykereskedelmi tevékenységét és kínálja szolgáltatásait.

Kínálatunk

Töretlen sikerünk egyik kulcsa az általunk hármas szabályként megfogalmazott követelmény-rendszer, melynek elemei a szakértelem, a választék és a minőség:

  • Áruházunkban kizárólag szakképzett kertészek segítik a vásárlást
  • kínálatunkban a hagyományos kül-és beltéri növényektől egészen a különleges, egzotikus, szezonális növények több mint ezer fajtájáig minden megtalálható az azok tartásához szükséges kiegészítőkkel együtt
  • az értékesített termékeket csak megbízható forrásokból szerezzük be, és a növények gondozására különös hangsúlyt fektetünk, akárcsak kertészetünk megjelenésére.


Ismerje meg a Fitoland csapatát!

A Fitoland 25. Szülinapja alkalmából felkértük Kovács Attilát és Friedmann Károlyt a Fitoland kertészet tulajdonosait és vezetőit, hogy osszák meg az elmúlt negyed évszázad emlékezetes pillanatait a Növényimádó Magazin olvasóival. Ezt az interjút osztjuk meg újra.

Beszélgetés a Fitoland Kertészet és webshop tulajdonosaival

Honnan indult a Fitoland története?
F. Károly:
Rendszerváltás idején a Rókales utcában laktam, ahol volt egy eladó telek. A terület akkor még nem lett volna alkalmas arra, hogy kertészetté váljon: állt rajta egy félig elbontott ház, derékmagasságig ért a törmelék, az utca még nem volt kialakítva, ösvényen jártak be az emberek, mégis láttunk a területben lehetőséget. Miután megvettük, kezdtünk el komolyan gondolkodni, hogy mégis mit kezdjünk ezzel a területtel. Eleinte fatelepet, vagy tüzépet gondoltunk, majd eszünkbe jutott, hogy itt az erdő mellett milyen jól mutatna egy kertészet. Egy baráti beszélgetés során, amelynek szereplői között voltak kertészmérnökök is, rajzolódtak ki a vállalkozás részletei. Négyen alapítottuk meg a kertészetünket, és 2000 óta Kovács Attilával ketten visszük a céget.

Hogyan tudtátok kamatoztatni a műszaki végzettségeteket?
K. Attila és F. Károly:
Végül is nagy előnye volt a műszaki végzettségünknek, ugyanis amit megálmodtunk, azt meg is tudtuk valósítani, plusz vállalkozók bevonása nélkül, amivel akkoriban sokat tudtunk spórolni. Az volt a tervünk, hogy egy üvegházban szaporítóanyagokból, palántákból kész növényeket nevelünk, majd eladjuk őket a Nagybani piacon. Ez egy ideig így is történt, majd a rendszerváltozás után megváltozott a kereskedelem, és a rengeteg import áru elárasztotta Közép-Európát és az áraikkal sajnos már nem tudtunk versenyezni. Minek után már megépítettük a hatalmas üvegházunkat nem akartuk feladni, kezdeni akartunk vele valamit. A kiskereskedelem gondolatát a környék lakói adták, ugyanis látták a sok csodaszép növényt és egyre többen jöttek, hogy szeretnének vásárolni belőlük. Ekkor rájöttünk, hogy ezt az üzletet ki kell nyitni. Az üzlethez vezető út viszont még mindig nem volt kiépítve. Egy kis asztalunk volt és egy számlatömbünk - ennek ellenére – és a legnagyobb megdöbbenésünkre már az első napon emlékezetes forgalmat csináltunk! 

Hogyan jött az ötlet, hogy terjeszkedjen a Fitoland, mégpedig egy olyan csodás helyen, mint a Füvészkert?
K. Attila és F. Károly:
A Füvészkert igazgatója keresett meg minket azzal az ötlettel, hogy építsünk egy üvegházat, mert van egy olyan területük, amit szívesen felajánlanának erre a célra. Láttunk az üzletben fantáziát és egy szuper korszerű üvegházat építettünk, ami máig remekül funkcionál. Pár évvel később építettük  a másik oldalon a virágboltot.

Milyen nehézségekkel kellett megküzdeni az elmúlt 25 évben?
F. Károly:
Hullámvölgyes volt az elmúlt negyed évszázad, a szemünk előtt lebegett végig a fejlődési vágy, folyton kerestük az üzleti lehetőségeket, emellett meg kellett küzdenünk nekünk is a gazdasági válság okozta nehézségekkel. Például megépítettük a Bécsi úti üvegházunkat 2007-ben, amelynek nem kedvezett az ezt követő nehéz pénzügyi időszak, így 2012-ben megváltunk tőle.

K. Attila:
A Fitoland mélypontja egyértelműen a válság idején volt – a növény az, amit lehet nélkülözni és nyilván ha választani kell, a legtöbb esetben háttérbe szorul. Tudtuk, ha bármilyen gazdasági probléma lesz, nagyon nehéz lesz majd, de erre nem lehet felkészülni, volt jó néhány év, ami veszteséges volt. Szerencsére a gazdasági fellendü-lést mi is érezzük és pozitívak vagyunk a jövővel kapcsolatban.

Hogyan alakult a Fitoland nagykereskedelmi tevékenysége?
F. Károly:
A ‘90-es években, az Etele téren nyílt egy virág és dekorációs üzlet, aminek a különlegessége az volt, hogy nappali virágpiacként funkcionált, így nem kellett éjszaka vásárolni a virágboltosoknak. A külföldi alapokon nyugvó vállalkozás felvette velünk a kapcsolatot, majd megindult a virágpiac. Ez lehetőséget nyújtott arra is, hogy jó nemzetközi kapcsolatokat alakítsunk ki és mi is beszálljunk a virág-import piacba.  Ebben az időben kezdtünk együtt dolgozni áruházláncokkal is, ami akkoriban remek lehetőségnek bizonyult. A piac idővel telítődött, így úgy döntöttünk, hogy a nagykereskedelmi tevékenységet a túlzott konkurenciaharc miatt elhagyjuk, a kiskereskedelmi tevékenység javára.K. Attila: Örülök, hogy lezártuk ezt az időszakot. Volt, hogy legalább 70 áruházba szállítottunk növényt, és közel 80 alkalmazottunk volt. Mára csak a saját üzleteinkkel kell foglalkozni, amire sokkal könnyebb odafigyelni. Ebben az esetben akkor lehet baj, ha nem jól csináljuk a munkákat, de ez kevésbé feszíti az embert, mint az, hogy egyes áruházaknak milyen az üzletpolitikája. Ez a lépés segít megfogalmazni a cég hitvallását is: Szép igényes üzletekben szeretnénk a növényeinket értékesíteni, ahol a vásárló számunkra vendég, és a növény mellé szakmai tanácsadást is kap ajándékba.

10 év múlva szerintetek mi lesz a Fitolanddal? 
K. Attila és F. Károly:
Reméljük, hogy működni fog, az az érzésünk, hogy a növény-kultúra egyre szélesebb. Egyre fontosabb szerepet játszik akár a lakberendezésben is. Bízunk abban, hogy ez a tendencia gyarapodni fog az elkövetkezendő 10 évben.


Kérhetünk egy virágápolási jó tanácsot a Növényimádó olvasóknak? 
K. Attila:
A legtöbben az öntözést rontják el, ha a növényeik gondozásáról van szó. Ha túlöntözzük, kirohad a gyökere. A kiszáradás határán kell játszani a növénnyel: inkább picit legyen szárazabb, mint hogy csak egyszer túlöntözd. Ha kicsit nagyobb kaspóba tesszük bele a növényt, akkor van hely a cserép alatt az agyag granulátumnak is, ami azért nagyon jó, mert szabályozza a virágföld nedvességét, magába szívja és megtartja a felesleges vizet, párásít, és természetes közeget biztosít a növénynek.



A Fitoland 25. Szülinapja alkalmából szeretnénk kertészetünk vezetőjét bemutatni.  Molnár Gábort, a Fitoland Budafok kertészet üzletvezetőjét kértük fel, hogy ossza meg a Fitolandhoz vezető útját, és néhány emlékezetes pillanatot az olvasókkal.

Beszélgetés Molnár Gáborral

Milyen szerepet töltesz be a Fitoland életében és mióta dolgozol a cégnél?
A Rókales utcai kertészet üzletvezetője vagyok, 14 éve erősítem a csapatot. 

Mi az eredeti végzettséged?
Kecskeméten végeztem a Kertészeti Főiskolán, tehát abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy azzal foglalkozhatok, amit tanultam.

Miért lettél kertész? 
Gyerekkorom óta érdekel az élővilág, kifejezetten a növények. Szívesen kísérleteztem velük, összeültettem egyet-kettőt és arra voltam kíváncsi, hogy milyen hatással vannak egymásra. Édesanyám biológia tanár, édesapám pedig vegyészmérnök- így a tudományos érdeklődést otthonról hoztam magammal. Később biológia szakos gimnáziumban tanultam, így egyértelmű volt a pályaválasztás.

Vezetőként milyen nehézségekbe ütközöl?
A legnagyobb kihívást évek óta a tavasz hozza: hatalmas az érdeklődés, rengeteg árut kell hozni, azokat el kell helyezni. Folyamatosan nyomon követni a termékek fogyását – és persze koordinálni az alkalmazottakat összességében nem kis feladat, hiszen sosem tudnánk elegen dolgozni ebben az évszakban. Ettől függetlenül szeretem ezt az időszakot, pörögnek az események és megvan a sajátos hangulata.

Ha nyernél a lottón, mivel foglalkoznál?
Biztosan fenntartanék egy különleges növényekkel betelepített kertet és üvegházat, sokat utaznék, felfedeznék más országokat, de szívesen elmennék Japánba, egy Bonsai múzeumba is.

Mi a legjobb élményed a Fitolanddal kapcsolatban?
Ha egyet mondhatok, akkor azt emelném ki, hogy amikor idejöttem, és beléptem a kapun, egy gyönyörű díszkert fogadott. Meghatározó élmény volt és nagyban befolyásolta a jelentkezésemet, tudtam, hogy ez egy jó hely lesz.

Hogy képzeled a Fitoland jövőjét 10 év múlva?
Tudomásom szerint jelenleg mi vagyunk az egyedüli kertészet a környéken, akik termesztők is, nem csak forgalmazók. Abban bízom, hogy ez 10 éven belüli még nagyobbat fog fejlődni és szélesíteni fogjuk a saját termesztésű növényeink skáláját, ugyanis ezek a növények a kezünk alatt fejlődnek, mi ápoljuk és nevelgetjük őket. Magunknak érezzük a dolgot és így próbálunk többet adni a vásárlóinknak.