Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Hogyan gondozzuk növényeinket április elején?

A verőfényes napsütés már simogatja arcunkat, és az eső is egyre enyhébb, frissebb. A sok friss, új hajtás zöldje, a virító kora tavaszi hagymás virágok, és a gyümölcsfák virágai is színnel és illattal töltik meg a természet gazdag éledését. Felélénkültünk mi is, életkedvünk megnőtt, érezzük a változást. Energiával telve mehetünk ki újra a kertbe, hogy folytassuk alapos munkánkat, és így sok későbbi gondtól óvjuk meg magunkat.

Röviddel virágzás előttig metszhetjük még csonthéjas gyümölcsfáinkat (kajszi, őszibarack). Ha metszéseink nyesedékét még nem takarítottuk el, és van szalonnasütőnk, ne dobjuk ki, mert tökéletes tűzrakó anyag. Hordjuk inkább egy félreeső tárolóhelyre, és rakjuk kazalba. Itt az ideje a vetőmagok beszerzésének. A betegségre ellenállók kevesebb permetezéssel is termeszthetők, tehát ezeket a fajtákat részesítsük előnyben. Ha szükséges, fertőtlenítsük a talajt vetés előtt.

Vágjuk vissza az új hajtásokig a nyári orgonát (Buddleia), és virágzás után ritkítsuk ki az aranycserjét (Forsythia). Védekezzünk a kártevők ellen, de vigyázzunk a virágzásra és a méhekre. Monília ellen használhatunk réztartalmú szert a csonthéjasoknál. Az esős időjárás kedvez a gombás betegségeknek, ilyenkor gombaölő szerrel védekezzünk. A gyep gombabetegségei ellen bordói lével vagy biotermékekkel védekezhetünk.

Minden háziasszony tudja, hogy a friss fűszereknek van a legjobb aromájuk, és ezekkel lehet a legfinomabb ételeket elkészíteni. Kertünk legnaposabb részén alakítsunk ki fűszerkertet, a meleg segít a növényeknek felhalmozni az értékes illóolajokat. A fűszernövények közül sok évelő: citromfű (Melissa), lestyán (Levisticum), kakukkfű (Thymus), rozmaring (Rosmarinus), szurokfű (Origanum), tárkony (Artemisia dracunculus). Az egyévesek közül a zsázsát és a kaprot több lépcsőben ajánlatos elvetni, hogy a fűszerezéshez, salátaöntethez mindig friss, zöld levelünk legyen.

Ritkábban és több vízzel öntözzük egynyári virágaink magvetését, így távoltartjuk a kórokozókat. Palántadőlés kártevése esetén távolítsuk el a fertőzött növényeket, megfelelő növényvédőszerrel kezeljük az állományt. A tulipánvész által megtámadott, görbe, torz tulipánokat szedjük ki. A hagymás növények akkor hoznak következő évben is szép virágot, ha elvirágzás után nem hagyjuk, hogy termést hozzanak (pl. tulipánoknál a termő lecsippentésével). Az elszáradó szárból a növények fokozatosan vonják ki a tápanyagot, fejlesztenek erős hagymákat.

Áprilisban felújíthatjuk virágos balkonládáinkat. Távolítsuk el a tavalyi földet, és alaposan mossuk ki a ládát. Ezután töltsük meg friss földdel. Használjunk speciálisan erre a célra kialakított balkon-virágföldet. Most ültethetünk tavaszi növényeket a balkonládákba, edényekbe. Ilyenek pl.: árvácska (Viola sp.), jácint (Hyacinthus sp.), kőtörőfű (Saxifraga sp.), kankalin (Primula sp.), nefelejcs (Brunnera sp.), százszorszép (Bellis sp.), tulipán, stb. Ezeket később, visszahúzódás után nyári növényekkel egynyáriakkal, vagy évelőkkel váltsuk fel.

Védett helyen teleltetett edényes dísznövényeinket április elejétől vihetjük ki a kertbe, teraszra, előtte szedjük le róluk az elpusztult, sérült, száraz részeket. Ha egyik-másik felkopaszodott, készítsünk dugványt fertőzésmentes földbe. Azokat a növényeinket, amiket most szaporítottunk, ne tegyük még napra, mert könnyen elpusztulnak a meginduló, számukra túl erős anyagcsere-folyamatoktól.

A szobanövények tavaszi átültetése most időszerű. Vizsgáljuk meg őket, kinőtték-e cserepüket, és felélték-e a tápanyagot. Ezt egyszerűen megtehetjük: kicsit beöntözzük őket, így a virágföld enyhén összeáll. Ezután fejjel lefelé fordítva kiütjük a cserépből. Ha csak kevés talaj, és összetapadt, vékony gyökérzet látszik, akkor szükséges az átültetés nagyobb cserépbe, és friss virágföldbe.

Videó: kertészeti tippek tavaszra 

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT