Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (36. hét)

Hétvégi teendők a kertben 36. hét, szeptember 5-7.

Takarítsuk ki, és kénezéssel fertőtlenítsük ki a gyümölcstárolót. A leszedett alma tárolására szánt rekeszeket szódás vagy trisós vízzel súroljuk ki, majd a napon szárítsuk ki a, mert a szennyes rekeszekben az alma könnyen fertőződik. Szedjük az érett szilvát. Ha a kocsányánál töppedt, ráncos, akkor alkalmas lekvárkészítésre. Akkor tudjuk a dió és mandulafákról levert gyümölcsöket a legjobban összeszedni, ha a felásott földet elgereblyézzük, ha pedig gyepes a fák alja, akkor a füvet lekaszáljuk.

Vágjuk vissza a 180-200 cm-nél hosszabbra nőtt málnavesszőket. A vessző hegye rendszerint nincs kellően beérve, és elfagy, ezért nem csökkentjük a jövő évi termést. A télialma és a körte szüret előtti növényvédelménél vegyük figyelembe a kötelező élelmezés-egészségügyi határértékeket. Ha korábban szüretelünk, célunk a kaliforniai pajzstetű egyedszámának csökkentése legyen. Ugyanígy kezeljük a már leszüretelt almát és körtét is. A ribiszkét és köszmétét is permetezzük a kaliforniai pajzstetű kártétele ellen, a birsfákat és naspolyabokrokat az almamoly ellen is.

A fenyőfélék, örökzöldek augusztus végén elkezdett ültetését, átültetését még folytathatjuk szeptember elején. Az időjárás még pázsitkészítésre is alkalmas lehet. A korán virágzó hagymás növények a hónap közepéig kerüljenek földbe, és most aktuális a legkésőbb elvirágzott liliomok átültetése is.

A szobában, de főleg az ablakban, erkélyen lévő növényeinken a takácsatkák kártételét a levelek színén megjelenő apró, sárga foltosodás, majd a levélzet pusztulása jelzi. Alkalmazzunk 1%-os káliszappanos lemosást, pár napos időközönként megismételve. Azokat a növényeket permetezzük takácsatka elleni szerrel, amiket károsodás nélkül kivihetünk a szabadba: a pálmák, leanderek, kaktuszok kezelhetők így. Tartsuk be a növényvédelmi előírásokat.

 

Kertészeti tippek a 35. hétre