Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (38. hét)

Hétvégi teendők a kertben 38. hét, szeptember 19-21.

A fák telepítésének tervezésénél fontos, hogy a 10-15 éves korban elért koronaátmérőjüket vegyük figyelembe, így kifejlett korban nem állnak túl közel egymáshoz, de a hely kihasználása megfelelő lesz. Gyümölcsfákból képezzünk szabályos sorokat. A díszfákat és díszcserjéket csoportosan telepítsük, általában a kert határai közelében. A fokozatosan emelkedő térfal kellemes hatású, a középen nyíltan hagyott egybefüggő gyepes terület pedig jól használható, így kertünk kompozíciója harmonikus lesz.

Az ültetőgödröket egy héttel az ültetés előtt érdemes kiásni. A gyümölcsfák számára legjobb a 120x120 cm alapterületű és legalább 70 cm mély gödör. Ha a kiemelt föld nem jó minőségű, idejében gondoskodjunk csereföldről. Egy-egy gyümölcsfa gödrébe 15-20 kg érett istállótrágyát vagy komposztot, 6-8 kg tőzegelt fekáltrágyát vagy tőzegelt sertéstrágyát, esetleg ugyanennyi baromfi-, nyúl-, vagy galambtrágyát tegyünk. Műtrágyák közül elsősorban foszfát- és káliműtrágyákat alkalmazzunk, 3-3 kg-ot terítsünk el a gödör alján. Gyümölcscserjék alaptrágyázására gödrönként (amik egyenként 60x60x60 cm-esek legyenek) 5-6 kg istállótrágyát, 3-4 kg fekáltrágyát, illetve 0,5 kg foszfát- és 0,5 kg káliműtrágyát. Az ültetés idejéig húzzuk vissza a kitermelt földet, hogy megülepedjen.

Folyamatosan szüreteljük a körtefajtákat, az almákhoz hasonlóan. Gondosan válogassuk át a gyümölcsöket. Hosszabb ideig csak a teljesen egészséges, sérülésmentes, kocsánnyal szedett gyümölcs tárolható.

Vizsgáljuk meg a mogyoróbokrokat is. Ilyenkor álatlában a mogyoróormányos által fertőzött gyümölcsök érnek be, de a lyukas mogyoró külön érték a gyerekeknek. Védjük a már leszüretelt alma és körtefáinkat a varasodás és a kaliforniai pajzstetű károsítása ellen. Vágjuk ki, és égessük el a ribiszke lyukas, megrágcsált vesszőit, ezeket az üvegszárnyú ribiszkelepke károsította.

Távolítsuk el a virágágyból a hervadt egynyári virágokat, ha nem akarunk róluk magot szedni. A fagyokig díszítő egynyáriakat gondozzuk tovább, és készítsük elő a takaróanyagot az éjszakai fagyok ellen. A hirtelen lehűlés ellen védeni kell a krizantémot és a dáliát is. A szabadon nevelt krizantémot bimbózzuk, majd cserepezzük be, hogy ki tudja heverni az átmeneti hervadást, amikorra a temetőt díszítjük vele.

Még az esős idő beállta előtt vágjuk le a szárazkötészetre alkalmas virágok (pl. Statice) félig nyílt virágait, és szárítsuk meg szellős helyen. Továbbra is rendszeresen öntözzük a gyepet és az örökzöldeket.

Szabadon tartott cserepes növényeinket lassan vigyük be a szobába. Előtte győződjünk meg róla, hogy nem fertőzöttek-e. A leveleken, vagy megfásodott részeken pajzstetveket, takácsatkákat találunk, védekezzünk ellenük mechanikai védekezéssel, vagy permetezéssel. Ha permetezünk, akkor vigyük be a növényt, amikor lejárt az előírt várakozási idő, és a növény már károsítóktól mentes.

 

Kertészeti tippek, előző rész (37. hét)

Hogyan lesz szép ősszel is a balkonládám - kertészeti cikk

Video - Őszi balkonnövények