Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (30. hét)

Hétvégi teendők a kertben 30. hét, július 25-27.

Az őszibarackfákon a megerősödött tavaszi hajtásokon kívül másodlagos hajtások is sűrítik a koronát. Ez nem előnyös sem a levéltetvek elleni védekezés, sem a hajtások beérése szempontjából. Végezzük el a hajtásválogatást, ennek során metsszük ki a katlan alakú korona belseje felé növekvő, túl sűrűn álló és gyenge hajtásokat.

Az őszi érésű gyümölcsfák (szilva, alma, körte) ágai - különösen a lapított koronájú, idős fákon - széthajlanak a termés súlya alatt. Rúddal támasszuk alá az ágakat alsó harmadukon, hogy elkerüljük az értékes ágak lehasadását. Szedjük össze, és semmisítsük meg a halott gyümölcsöket, mert sok kártevő húzódik meg bennük.

Ha eddig nem tettük volna meg (például mert az ágyás most szabadult fel az előző növényektől) készítsük elő a telepítendő szamóca helyét. Ezen a helyen jól előkészített, tápanyagokkal feltöltött talaj szükséges, ugyanis a szamócatöve három évig lesznek itt. Fontos, hogy a szaporítóanyag egészséges, károsítóktól mentes legyen. Különösen ügyeljünk a szamócaatka- és a fonálféreg-mentességre!

Ismételjük meg a lombtrágyázást. Az augusztustól érő szilva- és ringlófajtákat okvetlenül védjük a kaliforniai pajzstetű és a szilvamoly kártétele ellen.

A szüret után se hanyagoljuk el a cseresznye- és meggyfák növényvédelmi teendőit. Védekezzünk a felszaporodott kaliforniai pajzstetű, recés levélpoloska és kéregmoly, valamint a cilindrospóriumos levélfoltosság ellen. Fontos, hogy a permetezés során a permetlé a levelek fonákát és a törzset is érje.

Haladéktalanul távolítsuk el a letermett töveket a málnás leszüretelése után. Ezután vágjuk ki és égessük el a vesszőfoltossággal fertőzött, a málna-karcsúdíszbogár és a gubacsszúnyog lárvái által károsított, megvastagodott hajtásokat.

Minden dísznövényt kihelyezhetünk a hobbiházból a kertbe. Nyáron magvetéssel hasznosíthatjuk: a kétnyáriak vagy az évelők magvait szaporítóládákba, kis cserepekbe elvetve nevelhetjük, szükséges párásítással és árnyékolással. Az árnyékoló készülhet nádból, gyékényből, fóliából, csomagolópapírból. Örökzöldeket is gyökereztethetünk itt: a boróka, a fagyal, a borbolya félfás hajtásaiból dugványt vágunk, és a homokba tűzdeljük. Itt feltétlenül fontos a páratartalom: legalább 80%-os legyen.

A virágoskertben a levéltetvek és takácsatkák ellen kell védekeznünk. Meg kell akadályoznunk a szívogatással okozott kártételt, a vírusfertőzések terjedését és a közvetlen vagy közvetett virágpusztítást. A nem virágzó növényeket és a cserjéket is permetezzük. Csak az egészségeseket tűzdeljük a kétnyári növények palántái közül. A tűzdeléshez felhasznált föld kártevőktől és kórokozóktól mentes legyen.

Videó: sövényápolás -
kertészeti tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (28. hét)

A tökéletes gyep 7 titka

Leyland ciprus - az örökzöld fal

Sziklakert építési tanácsok -videó sorozat

Tillandsiák, broméliák