Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Irány a kert! (21. hét)

Hétvégi teendők a kertben 21. hét, május 23-25.

Legkorábbi cseresznyefáink elkezdtek zsendülni. A szüretre érdemes idejében felkészülni, mert a magas törzsű, hatalmas, gúla koronájú cseresznyefák nem könnyítik meg a gyümölcsök leszedését. A fára mászást kerüljük el, vagy alkalmazzuk a lehető legritkábban, mert a balesetveszélyen túl a fa kérge is könnyen sérülhet. Sok vessző is áldozatául esik a fán való közlekedésnek. Jó létrákkal, kampókkal csökkenthetjük a fára mászást. A cseresznyét kocsánnyal (szárral) kell szedni, de nem a termőrésszel együtt, mert a jövő évi termést teheti tönkre, ha a gyümölcsöt tartó kis termőrészt is eltávolítjuk. Fáradságos lehet, de minden gyümölcsöt szedjünk le a fáról - a korona csúcsán, vagy az ág végén levőket is - mert ezek a fán maradva sok betegség, kártevő terjesztőjévé válhatnak.

Fontos, hogy abbahagyjuk a szamóca öntözését: a szürkepenészes (Botrytis) fertőzés szívesen megtelepszik a fejlődő gyümölcsök nedves gyümölcsfelületén. A hőmérséklet elég magas ahhoz, hogy a hidegen hajtatott szamócatövek szabadon is beérleljék termésüket, levehetjük a fóliát az ágyásokról.

A gyümölcsfákról távolítsuk el a különböző károsítókat, és a károsított növényi részeket égessük el. Az amerikai fehér szövőlepke minden fán megtelepszik, a fiatal hernyók szövedék védelmében tevékenykednek; az őszibarackon és a mandulán szövődarazsak húznak össze leveleket, és levélfodrosodás fertőzése járhat a hajtásrészek összezsugorodásával, hólyagosodásával, elszíneződésével. A körtén a hajtásvégeket a hajtáshervasztó darázs károsíthatja, a pókhálós körtedarázs lárvái összeszövött levélcsomókat alkotnak. Permetezzük a szilvamoly rajzásakor veszélyeztetett szilva- és ringlófákat, a permetlébe tegyünk levéllyukacsosodás és poilisztigmás levélfoltosság elleni szert is. A ribiszke és köszmétebokrok bogyóinak fejlődése idején levélfoltosságok, és lisztharmat pusztíthatja a lombot. Az ezek ellen készített permetlébe tegyünk rovarölő szert is, ha levéltetűtelepet, levéldarázslárvákat, vagy az üvegszárnyú ribiszkelepke rajzását észleljük.

Az őszi sírdíszítésre sokan termesztenek krizantémot is a házikertben. Ehhez most kell a gyökeres palántát beszerezni, és a kertbe kiültetve nevelni. A krizantém nevelése során nem érdemes egy-két tővel foglalkozni, mert elég aprólékos munka. Érdemes többet termeszteni, főleg, ha van elég helyünk, és fóliapalástot is tudunk alkalmazni. Októberben ugyanis már előfordulhatnak olyan fagyok, amikor érdemes takarni a virágokat. Gerberát és fréziát is termeszthetünk szabadföldben, ha van fóliánk: karácsonyig is virágozhatnak takarással és kevés fűtéssel. Ezután a növények tövét fel kell szedni, és teleltetni kell fagymentes helyen.

Most mutatja legszebb pompáját évelőkertünk, a legtöbb évelő ilyenkor nyílik. Beültethetjük egynyári virágokkal az évelőfoltban esetlegesen előforduló hiányokat - ha nem tudunk pótolni néhány tövet, ami elfagyott, kipusztult a télen. Ugyanígy beültethetünk egynyáriakat a virágos hagymások közé.

Egynyári, kétnyári vagy akár évelő növényeinket is károsíthatják a meztelen csigák, különösen nedves, csapadékos időjárás, vagy rendszeres öntözés esetén. Főleg a leveleket támadják, de bármelyik növényi részt megrághatják. A porrá tört, égetett mész, vagy a porított szuperfoszfát jó nedvszívó anyagok, ezeket alkonyati órákban érdemes kiszórni. Emellett léteznek speciális csigaölő készítmények is. A díszfák, díszcserjék kedvelt gazdanövényei az amerikai fehér szövőlepkének. A hajtásvégeken telepszenek meg, a megtalált fészkeket a hajtásvéggel vágjuk le, és égessük el.

 

Videó: növények tápozása -
kertépítési tanácsok!

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

előző: Irány a kert! - Heti teendők (20. hét)

Havasszépék – rododendronok és azáleák

Hogyan alakítsunk ki izgalmas, jól fenntartható évelőágyat?

Video - Telepítsünk lombos kerítést!

A pénzhozó fa – Pachira