Webáruház ügyfélszolgálat (H-P: 8-16h): +36 20 420 48 60

Miért szeretjük a Nordmann fenyőt, vagy Kaukázusi jegenyefenyőt?

A nordmann, vagy sokak által (tévesen) normand fenyőnek is hívott fafajta az egyik legkedveltebb karácsonyfa 'alapanyag'. Mit érdemes tudni róla, miért kedvelik évtizedek óta a magyar családok is?

A nordmann fenyő (Kaukázusi jegenyefenyő, Abies nordmanniana) szabályos, kúp alakú, később oszlopossá váló fa. Ágai fiatal korban vízszintesek, levelei fényes sötétzöldek. Kivételes szabályossága, szép, mélyzöld levélzete miatt az egyik legkedveltebb karácsonyfa.
Cserepes nordmann fenyő A karácsony élő dísze


A nordmann fenyő (Kaukázusi jegenyefenyő, Abies nordmanniana) szabályos, kúp alakú, később oszlopossá váló fa. Ágai fiatal korban vízszintesek, levelei fényes sötétzöldek. Kivételes szabályossága, szép, mélyzöld levélzete miatt az egyik legkedveltebb karácsonyfa. A Fekete-tenger keleti partjai fölé magasodó Kaukázus hegységből ered. Sokszor hallhatjuk ,,normann' vagy ,,normand' néven emlegetni, pedig Normandiához semmi köze. Nevét Alexander Nordmann finn botanikus nevéről kapta, aki először leírta.

A cserépben forgalmazott gyökeres fenyő különleges, hosszú távú dísze lehet lakásunknak. Levele nem szúr, és nem hullik. A karácsonyfatűz veszélye is kisebb, mivel nehezebben gyullad meg.

Kiválasztáskor figyeljünk, hogy a növény gyökere nem sérült-e, a földlabda nem mozog-e az edényben, mert ebben az esetben tönkremegy a fenyő az ültetés után. A fenyőt vásárlás után óvatosan szállítsuk. Hazaérve lassan szoktassuk hozzá a szoba hőmérsékletéhez. A fűtőtesttől később is helyezzük távol, naponta 3-4 dl víz elég a fa öntözéséhez.

Fenyőnket az ünnepek után tegyük ki a szabadba: ha nem akarjuk elültetni, hagyhatjuk edényben, ekkor a teraszunkat, erkélyünket díszíti. Figyeljünk, hogy ekkor is lassan szokja meg a kinti hideget.

Jól gondoljuk át, hova ültetjük. A fa ugyanis folyamatosan nő, 20 m-nél is magasabbra, átmérője 8 m is lehet. Fenyőformájából adódóan a föld fölött a legszélesebb, ezért, hogy mellette közlekedni is lehessen, legalább 5 m helyet hagyjunk minden irányba.

Talajban nem válogat, kedveli a napfényt, fagytűrő. A nagyon meszes talajt nem kedveli, ilyenkor talajcserét kell végezni 2 m-es szélességben és 0,5 m mélyen. Hetente egyszer öntözzük. Nem szereti a pangóvizet, de a szárazságot sem.

Ültetés előtt legalább 3x akkora gödröt ássunk, mint a fa földlabdája. Miután a cserepet eltávolítottuk, lazítsuk meg a gyökereket. tötsünk vissza annyi földet, hogy ha belehelyezzük a fát, a gyökerek teteje a földfelszínnél kicsit lejjebb legyen. Temessük vissza földdel, és jól iszapoljuk be.

Az ültetést fagymentes, hűvös időben végezzük, így kicsi az esély a kiszáradásra (legjobb az április hónap). Utána legyünk türelmesek, mert a gyökeresedés eltarthat 2-3 évig is.


Videó: szobanövények ápolása télen

MÉG TÖBB KERTÉSZETI TANÁCS - IRATKOZZON FEL YOUTUBE CSATORNÁNKRA ITT

Szeretne értesülni, ha újabb kerti tippekről írunk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Színkavalkád télen is - ciklámen, karácsonyi kaktusz, fokföldi ibolya

6 hiba, ami végzetes lehet szobanövényeink téli ápolása során

Videó: készüljünk a télre, teendők a kertben!

Tájékozódjon időben!  Tanácsok a tökéletes karácsonyfa kiválasztásához